Ministerstvo zvažuje zálohy na PET lahve

Plastové lahve by měly být vratné. Do roku 2009 by toho chtělo dosáhnout ministerstvo životního prostředí. Resort už podle Mladé fronty dnes v této souvislosti připravuje právní analýzy. Novela zákona o obalech by měla být připravená do konce tohoto roku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

PET lahve

PET lahve | Foto: ZOD Brumovice

Ministerstvo si od novely slibuje, že se plastové lahve se nebudou povalovat v přírodě nebo neekologicky likvidovat v kamnech či spalovnách. Daleko víc se jich bude recyklovat. Měly by se i znovu plnit.

Podle vedoucího poradců ministerstva životního prostředí Daniela Vondrouše jsou už na to technické možnosti. "Už není potřeba, aby opakovaně používané nápojové obaly byly pouze skleněné lahve. Existují vratné plastové lahve, nerozbitné, uzavíratelné, které se používají právě v těch zemích, kde vratné nápojové obaly zavedli," řekl Vondrouš. Nápoje ve vratných plastových lahvích mohou být podle něj i levnější.

Předseda Sdružení podnikatelů Bedřich Danda si ale myslí, že na to peníze nebudou, anebo budou nápoje v plastech dražší. "Jestliže to dá výrobce do ceny, tak to je v pořádku, a když se to bude vracet, tak kdo bude ty peníze dávat? Já si neumím logistiku těchto peněz představit. Vyplachování jako takové stojí také nějaké peníze," upozornil Danda.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme