Ministerstvu dopravy chybí strategie pro tvorbu informačních systémů, zjistil NKÚ

Podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu nemá ministerstvo dopravy dlouhodobou strategii pro tvorbu svých informačních systémů a jeho koncepce je zpracovaná jen formálně. Ministerstvo také zadalo sedm zakázek zadaných bez soutěže. Kontroloři mají navíc podezření na porušení rozpočtové kázně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad, NKÚ (ilustrační foto)

Nejvyšší kontrolní úřad, NKÚ (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil, jak ministerstvo dopravy naložilo s penězi určenými na informační systémy. Těch má ministerstvo celkem 50, kontroloři se podrobněji zabývali pěti nejvýznamnějšími z nich, například Centrálním registrem vozidel a Centrálním registrem řidičů.

Za těchto pět systémů zaplatil resort přes 1,2 miliardy korun. Podle kontrolorů ministerstvo nemá pro tvorbu svých informačních systémů dlouhodobou strategii a jeho koncepce je zpracovaná jen formálně.

„To byl také jeden z důvodů průtahů při vzniku nového centrálního registru vozidel a dvou registrů, které měly být propojeny se systémy dalších zemí EU," uvedlo NKÚ.

Právě kvůli pozdnímu propojení registrů podala Evropská komise na Českou republiku dvě žaloby a v jednom případě jí stále hrozí postih.

Kontrola odhalila také podezření na porušení rozpočtové kázně za více než 425 milionů korun.

Zakázky bez soutěže

Nejvyšší kontrolní úřad současně prověřil sedm veřejných zakázek za celkem 392 milionů korun. Ministerstvo je zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, i když k tomu nemělo podle zákona důvod, a to mohlo negativně ovlivnit výběr nejvhodnějšího dodavatele.

Ministerstvo dopravy také uzavřelo nevýhodnou smlouvu na rozvoj a poskytování IT služeb a téměř dva roky za ně platilo každý měsíc paušální platbu, i když podle smlouvy měl dodavatel poskytnout služby až na vyžádání resortu.

Za 21 měsíců tak ministerstvo zaplatilo přes 85 milionů korun, i když vyčerpalo služby jen za více než 52 milionů korun.

Ministerstvo se brání

Mluvčí ministerstva Tomáš Neřold na dotaz Českého rozhlasu poukázal, že Nejvyšší kontrolní úřad hodnotil období od roku 2010.

„Za tu dobu se na ministerstvu dopravy vystřídalo osm ministrů a zdědili jsme celou řadu nevýhodných smluv, kde chyběla autorská práva a další a další klíčové věci.“

„My ty věci postupně dáváme do pořádku. Dnes máme centrální registr vozidel, který už nekolabuje, a máme na něj vypsanou veřejnou soutěž, takže budeme snižovat jeho cenu,“ dodal Neřold.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme