Ministr Babiš prověří, za jakých podmínek by stát mohl půjčit OKD

Ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO prověří, za jakých podmínek by mohla získat zadlužená těžební firma OKD státní půjčku. Řekl to dnes po jednání s vedením a zaměstnanci společnosti v Karviné. Dolům bude podle něj do konce srpna chybět až 400 milionů korun na provozní výdaje, tedy i na výplaty zaměstnancům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš se v Karviné setkal s setkal s managementem OKD i s horníky | Zdroj: ČTK

Podle Andreje Babiše je nutné přesně spočítat, jak velkou částku by stát firmě půjčil a za jakých podmínek. Co nejdřív to chce projednat i v rámci vládní koalice.

„Byla by to půjčka, která by musela být zajištěna, musela by být vratná. Samozřejmě se čeká hlavně na insolvenčního správce, který by měl na schůzi věřitelů 10. srpna na základě debaty s nimi rozhodnout o dalším osudu společnosti,“ uvedl ministr.

Hornický odborový předák Jaromír Pytlík upozornil, že státní půjčka je zřejmě jedinou cestou, jak udržet těžbu a celou společnost v provozu. „Je třeba, aby dostalo OKD úvěr na to, abychom přežili do doby, kdy bude rozhodovat věřitelský výbor,“ podotkl Pytlík.

OKD je od počátku května v úpadku. Insolvenční návrh na sebe podala sama společnost. Uvedla, že dluží nejméně 650 věřitelům více než 17 miliard korun a své závazky není schopna splácet, přičemž její majetek nedosahuje ani hodnoty sedmi miliard.

Firmě může do konce srpna chybět až 400 milionů

Vedení firmy minulý týden oznámilo, že se podařilo zajistit peníze na výplaty pro horníky na 10. června. Podle Babiše ale už v dalším výplatním termínu, 10. července, může nastat situace, kdy peníze budou chybět.

„Byl jsem informován, že firma hledá provozní úvěr v řádu stovek milionů. Celkově výhled do konce srpna sice ukazuje, že chybí jenom 122 milionů, ale podle výpovědi managementu to může být až 300 až 400 milionů korun,“ řekl ministr s tím, že banky podle jeho informací OKD půjčit odmítly.

ČTK, ČRo, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme