Ministr Balvín nebude bránit demolici domu na Václavském náměstí ani Hotelu Praha

Pár hodin po nástupu do své nové funkce má už ministr kultury Jiří Balvín jasno. Nebude bránit demolici historického domu na pražském Václavském náměstí, a ani nebude zasahovat do plánovaného bourání bývalého Hotelu Praha v pražských Dejvicích. Jiří Balvín to uvedl v exkluzivním rozhovoru s redaktorkou Českého rozhlasu Michaelou Veteškovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Balvín, někdejší generální ředitel České televize a hudební stanice Óčko | Foto: Alžběta Švarcová

Jak se rozhodne v případě ponechání nově jmenovaného ředitele Národní galerie Jiřího Fajta?

Zatím se mi tady vrší dvě hromádky, jedna je pro setrvání pana Fajta ve funkci, druhá je proti. Samozřejmě se chci sejít s oběma stranami, vyslechnout si především pana Fajta a nedělat žádná ukvapená rozhodnutí.

Přehrát

00:00 / 00:00

S novým ministrem kultury Jiřím Balvínem mluvila redaktorka Michaela Vetešková

Druhým bodem, který veřejnost hodně zajímá, je případná demolice domu na Václavském náměstí. Můžete do toho jako ministr kultury vstoupit a zabránit případné demolici domu?

Tam bych mohl demolici zabránit už jen fyzickou přítomností, že bych se k tomu musel přivázat. Tomu se činit nebudu. Tam ta rozhodnutí jsou dvě, obě dvě jsou stejná – povolit demolici a stavět nový dům. Do toho se ani já, ani ministerstvo kultury už nemůže vlamovat.

Jako čerstvá kauza se v médiích objevila kauza někdejšího Hotelu Praha v pražských Dejvicích. Jsou skupiny lidí, kteří chtějí, aby byl objekt prohlášen za kulturní památku. A je skupina lidí, která chce dům zbourat a nechat tam volný park pro své další soukromé podnikání. Budete se tímto jako ministr kultury zabývat?

Já si pamatuji, když se Hotel Praha stavěl. Tenkrát byla nesvoboda a nikdo nemohl demonstrovat. Vím ale, že se všeobecně o Hotelu Praha mluvilo jako o stavbě ne příliš povedené. A vidíte, uteče pár desítek let a všichni z toho chtějí mít historickou památku. Také si myslím, že se do toho ministerstvo nemůže vlamovat, protože ten hotel si koupila nějaká společnost, s tím si PPF může dělat, co chce. Rozhodně se v tom nebudeme angažovat.

Čím nejpodstatnějším byste se teď chtěl jako ministr kultury zabývat?

Nejpodstatnější jsou věci, které jsou aktuální a legislativní. Což je případ autorského zákona, který je leží v poslanecké sněmovně před druhým čtením a případ fondu kinematografie, který by se měl, doufám, dokončit v několika málo dnech. Zúčastnil jsem se semináře, který vedla paní ředitelka Fraňková v Karlových Varech a všechny upozorňovala, že je práce téměř ukončená, že se jen čeká na nějakou notifikaci z Evropské unie. Ta by měla v příštím týdnu dorazit. To jsou ty první aktuální věci, které mě tu čekají. A dostali jsme to i za úkol od pana premiéra, že se musíme přednostně věnovat těmto věcem.

Michaela Vetešková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme