Ministr Balvín přijal podmínky, které si kladl Burian pro setrvání ve funkci šéfa ND

Dohodou skončila dnešní schůzka ředitele Národního divadla Jana Buriana s šéfem resortu kultury Jiřím Balvínem. Ministr přijal podmínky, které si Burian klad pro setrvání v čele Národního divadla. Po poradě s ředitelem první scény se také rozhodli vrátit do funkcí umělečtí šéfové Národního divadla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr kultury Jiří Balvín a ředitel Národního divadla Jan Burian probírali budoucnost první české scény

Ministr kultury Jiří Balvín a ředitel Národního divadla Jan Burian probírali budoucnost první české scény | Zdroj: ČTK

Zpět jsou tedy za balet Petr Zuska, za operu Petr Kofroň a za činohru Michal Dočekal.

„Většina představení bude buď v původních termínech, nebo s drobnými změnami. Co se týká baletu, je to takřka jisté. V opeře jsou to problémy produkční, které jsou ale spíš způsobeny minulým managementem než touto situací. A v činohře je situace kritická,“ komentuje Burian.

Právě v činohře je v platnosti stále více než dvacet výpovědí herců a režisérů. Někteří z nich se odmítají vrátit. Dočekal s Burianem se vše pokusí vyřešit do konce příštího týdne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda umělecké rady Orchestru Národního divadla Vratislav Vlna se vyjádřil k současné situaci

„K jednání se připojím ve chvíli, kdy to pan šéf uzná za vhodné, ale nebudu nikoho nutit. Oni se rozhodli na základě poměrně vážného, opakujícího se problému, který se jmenuje vztah státu k vlastní kultuře,“ dodává Burian.

„Nechci se vrátit do divadla, protože je to jednak můj občanský postoj k politice posledních vlád, která podle mě totálně ignoruje občana a nekoncepci politiky ke kultuře jako takové,“ uvádí Richard Krajčo, který v Národním divadle hraje titulní roli v inscenaci Richard III.

Burian chtěl od ministra potvrdit celkem osm bodů. Jedním z nich bylo například uznání legitimity výběrového řízení na ředitele Národního divadla. Jiří Balvín Burianovi vyhověl.

„Ministr kultury akceptuje výběrové řízení, na základě kterého byl vybrán Jan Burian, jako legitimní a korektní, což ostatně potvrdil jeho opětovným jmenováním do funkce.“

Balvín slíbil, že se bude zabývat i návrhem změny zřizovací listiny Národního divadla, která potvrdí postavení garanční rady.

Burian hovoří o úspěchu

Burian považuje dnešní jednání za úspěšné. „Z mé strany jsou v této chvíli vytvořeny podmínky pro to, abychom začali jednat normálně, aby Národní divadlo hrálo tak, jak má, a soustředilo se od této chvíle na uměleckou tvorbu,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odchodu herců z Národního divadla mluvil divadelní publicista Vladimír Hulec

Jeho působení v čele první scény podpořila i garanční rada jmenovaná Balvínovou předchůdkyní Alenou Hanákovou.

Balvín odvolal Buriana minulý týden, po ostré kritice ho ale znovu jmenoval do funkce ředitele. Na protest proti takovému počínání rezignovali umělečtí šéfové Národního divadla a požadovali odvolání ministra kultury.

„Panu docentu Burianovi nezávidím vůbec jeho roli. Národní divadlo je ve složité situaci. Co se týká Orchestru Národního divadla a vůbec Opery Národního divadla, je nepochybně důležité aktualizovat a uzavřít kolektivní smlouvu s odbory, protože současná kolektivní smlouva naprosto nedostačuje a výrazně zaostává za standardy, které fungují například v České filharmonii,“ myslí si předseda umělecké rady Orchestru Národního divadla Vratislav Vlna.

Upozornil, že operní soubory jsou ve stávkové pohotovosti. „Opera Národního divadla je v tuto chvíli, ale vlastně už dlouhodobě, ve velmi nejisté a nestabilní situaci. A to je hlavně vinou nekoncepčního spojení Národního divadla a Státní opery Praha,“ dodal.

Vladimír Kroc, Eva Rajlichová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme