Ministr Bárta oznámí, které dopravní stavby zastaví

Ministerstvo dopravy dnes zveřejní, které stavby nebudou kvůli nedostatku peněz pokračovat. Ředitelství silnic a dálnic teď staví zhruba pět desítek projektů. Pro příští rok by ale příjem Státního fondu dopravní infrastuktury ze státního rozpočtu měl klesnout o sedmnáct miliard korun a to ovlivní i některé nedokončené úseky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba dálnice D47 | Foto: F. Tichý

„Zastavování je hledání nejméně špatného řešení ze špatných řešení, která mám k dispozici. Cítím proto velkou zodpovědnost, když jezdím po svých cestách, tak mi nejde jen o suchá čísla, ale i o emoce místních občanů,“ řekl ministr dopravy Vít Bárta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr dopravy Vít Bárta

Škrty by se měly dotknout hlavně menších a méně významných tahů. Podle médií by se mohla zakonzervovat například část jihočeské dálnice D3, několik úseků silnice R6 na Karlovy Vary, úsek R3 na jih od Českých Budějovic, obchvat obce Líbeznice severně od Prahy nebo některé úseky silnic R7 a R49.

Stavbaři pak dokončí především ty stavby, které mají být hotovy letos. Prioritu má rekonstrukce dálnice D1, silnice R48 od Frýdku-Místku do Polska nebo dokončení obchvatu kolem Prahy.

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola z ČSSD, věří, že se katastrofické scénáře nakonec nenaplní. „Chci věřit, že dnešní vyjádření ministra bude podobné tomu, které přednesl před výborem poslanecké sněmovny, tedy že zastaví financování železničních staveb a bude se dále pokračovat v silničních stavbách,“ řekl Zimola.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola z ČSSD

Pokud by se výstavba jihočeských dálnic zastavila, jižní Čechy by se podle Zimoly staly naprosto okrajovým regionem bez jakéhokoli napojení na evropskou dálniční síť.

„Pokud bychom zastavili přípravu stavby dálnice D3 a třeba v příštím roce ji chtěli znovu rozjet, tak na to můžeme na dalších pár let zapomenout. Nebudou totiž vykoupené pozemky a nebudou zabezpečené další důležité akce,“ zdůraznil hejtman Zimola.

Lídr sociální demokracie Bohuslav Sobotka varoval, že zastavení výstavby v dopravě by mohlo připravit o práci až dvacet tisíc lidí.

Igor Maňour, Václava Marešová, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme