Ministr Bárta popřel sledování politiků agenturou ABL

Agentura ABL politiky Prahy 11 nešpehovala a politické zakázky nepřijímala, prohlásil dnes ministr dopravy Vít Bárta. S několikadenním zpožděním tak reagoval na důkazy zveřejněné deníkem Mladá fronta Dnes. Ty mají dokazovat, že firma, kterou ministr v minulosti vlastnil, sledovala politiky i některé aktivisty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Vít Bárta na tiskové konferenci

Ministr Vít Bárta na tiskové konferenci | Zdroj: ČTK

„Rozhodně popírám, že by ABL přijímala politické objednávky,“ řekl ministr Bárta na dnešní hodinu trvající tiskové konferenci, na které rozporoval jednotlivá tvrzení o tom, že jeho někdejší společnost měla přijmout zakázku na špehování politiků Prahy 11. Žádného z politiků podle ministra agentura nediskreditovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tiskovou konferenci Víta Bárty sledovala reportérka Radiožurnálu Lucie Husárová

„Mě na celé kauze nejvíc baví to, že jsem ani od Mladé fronty Dnes zatím neslyšel jediného politika říct, že by byl diskreditován, že by jmenováni politici byli prezentováni s tím, že společnost ABL o nich získala nějaká data,“ řekl.

Za pomoci připravené prezentace se Bárta vyjádřil k otištěným informacím a řekl, dokumenty zveřejněné v MfD nepocházejí z ABL. „Dokument o sledování politiků je falzum,“ uvedl s tím, že některé není možné ve firmě ABL dohledat a u jiných neodpovídá grafická podoba. Digitální stopa dokumentů podle něj také dokazuje, že ve firmě ABL nikdy nevznikly.

K osobě detektiva Pavla Pertlíčka, který měl podle deníku politiky Prahy 11 sledovat, Bárta řekl, že byl externím spolupracovníkem jeho někdejší firmy a že pracoval i pro jiné klienty. V ABL měl ale k dispozici technické zázemí včetně například mailu.

Ministr Vít Bárta na tiskové konferenci | Foto: ČTK

„V tomto kontextu jsem byl seznámen s informací, že práce pana Pertlíčka pro jiné společnosti, pro jiné advokátní kanceláře, byla spojená i kupříkladu se jmény nějakých lobbistů. Mám potřebu rovnou říci, že o takovéto aktivitě nevím, a že pokud pan Pertlíček takovou aktivitu prováděl, dotýkala se jednoznačně ne společnosti ABL,“ podotkl Bárta.

Přiznal, že ABL před čtyřmi lety prověřovala radnici Prahy 11, a to když se rozhodovala, zda by se městská část mohla stát jejím klientem. Pak pro ni zajišťovala protikorupční aktivity za zhruba dva miliony korun ročně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Souhrn kauzy Bárta vs. Mf DNES Lucie Husárové

Šéfredaktor MfD za informacemi deníku stojí

Ministr Bárta dnes opět obvinil Mladou frontu Dnes, že s dokumenty manipuluje. Vyzval deník, aby zveřejnil všechny dokumenty, které má k dispozici. K námitkám, že je v nich řada osobních údajů, uvedl, že to lze řešit jejich začerněním.

Šéfredaktor listu Robert Čásenský za informacemi Mladé fronty dnes stojí. „Pan ministr říkal opakovaně až donedávna, že dává čestné slovo na to, že se nikdy nic takového nedělo. Dneska říkal, že se něco takového dělo a že to dělal subdodavatel agentury, o kterém zároveň říkal, že měl v ABL zázemí, mail a podobně. Obrázek ať si udělá každý sám,“ řekl Radiožurnálu. Jakoukoliv manipulaci s důkazy odmítá.

Kvůli kauze se ABL od září s vydavatelem Mladé frotny Dnes, společností MAFRA, soudí o 35 milionů korun. Své důkazy předali novináři policii.

ODS chce vysvětlení, ČSSD Bártovu rezignaci

Podle prvního místopředsedy senátu za ODS Přemysla Sobotky ale dnešním vyjádřením Bárty kauza nekončí. Sobotka zdůraznil, že Vít Bárta musí všechno ještě vysvětlit premiéru Petru Nečasovi.

"Co mi tam chybělo, respektive bylo to jen v náznaku potvrzeno, že opravdu přes externistu Pertlíčka byli sledováni politici. A to je věc, která bude muset být vysvětlena premiérovi Nečasovi a také nám, politikům z ODS. Protože se jednalo o naše politiky,“ zdůvodnil Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce politiků ODS a ČSSD ke kauze

Opoziční ČSSD ministr dopravy nepřesvědčil. Poslanec za tuto stranu František Bublan si stále myslí, že ke sledování opravdu docházelo, a Bárta by tak měl odstoupit.

„Pan Bárta mlžil asi 40 minut, ale nic podstatného neřekl. Je vidět, že sledování proběhlo, a je jenom otázka, jak se to podaří dokázat, či nedokázat. Nemusí se řídit žádnými předpisy, oni si to zkrátka skartují, kdy chtějí, a bude to těžké dokazování,“ poznamenal Bublan.

Naopak straničtí kolegové Bártu podporují. Věci veřejné kauzu shodně označují za uměle vykonstruovanou.

Martin Hromádka, Martin Drtina, Lucie Husárová 1, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme