Ministr Bendl chce vládě navrhnout postupný návrat lihovin do prodeje

Brusel by neměl protestovat proti obnovení prodeje tvrdého alkoholu v Česku. Věří v to ministr zemědělství Petr Bendl z ODS, který má za sebou jednání s eurokomisařem pro zdravotnictví Johnem Dallim. Ministr chce proto vládě hned zítra navrhnout postupný návrat lihovin do prodeje. Podle něj už policie odhalila zdroj jedovatého alkoholu a prohibici je tedy možné zrušit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Bendl, ministr zemědělství České republiky | Foto: Filip Jandourek

Ministr Bendl popsal komisaři principy, na kterých chce vláda postavit postupné uvolňování prodeje alkoholu v České republice – tedy rodokmen každého alkoholu, situaci s kolky a licencí. Na trh by se tak měly dostat pouze legální a zkontrolované výrobky. Podle Bendla je možné do prodeje uvolnit i alkohol, který leží ve skladech, pokud bude jasně dohledatelný jeho původ.

„Pan komisař princip pochopil a přijal jej jako možnou alternativu s tím, že jsme si navzájem slíbili, že budeme komisi pravidelně informovat,“ říká Bendl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obnovení prodeje tvrdého alkoholu v Česku mluvil v Ranním Radiožurnálu ministr zemědělství Petr Bendl

Eurokomisaře také informoval o výsledcích šetření Policie České republiky.

„Já jsem z toho jednání měl pocit, že mají zájem nám v tom pomoci. Oni také musí myslet na to, že v okamžiku, kdy by Evropa měla takovéto problémy, které my v tu chvíli představovali, tak by to mohlo způsobit problémy i mezi Evropskou unií a Ruskem. A to si tady nikdo nepřeje, proto ta vstřícnost a pochopení pro opatření, které Česká republika chystá,“ vysvětluje Bendl.

Obviněných v kauze metanol může být ještě víc. Státní zástupce zvažuje tvrdší postihy

Číst článek

Prodej a vývoz lihovin může Česká republika obnovit sama, jen je třeba to Evropské komisi oznámit. Pokud by se ale Komisi česká doporučení nezdála dostatečná, pak může sama prodej tvrdého alkoholu zakázat. Na evropském jednotném trhu totiž dohlíží na bezpečnost výrobků.

Slovenská vláda nechce zrušit zákaz dovozu českého alkoholu

Číst článek

Náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák předpokládá, že zítra bude mít vláda na stole konkrétní návrhy:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne Radiožurnálu byl náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák

„Nyní se na tom velmi intenzivně pracuje a jsem přesvědčen o tom, že se vláda bude zítra bavit nad konkrétním materiálem. Ona rozhodne, zda materiál a záruky jsou dostatečné, případně v jakém rozsahu prohibici zmírní.“

Velké nebezpečí vidí Polák v neurčeném množství lahví, které mají lidé doma. Ministerstvo ani policie nemá k dispozici žádný seznam bezpečných etiket.

Alkohol z domácích zásob si lidé mohou nechat otestovat ve výzkumných ústavech

Číst článek

„Tady já budu opakovaně vyzývat všechny, aby nelitovali a vylili třeba dva litry tvrdého alkoholu, který mají doma. Věřím tomu, že to každému stojí za zdraví. Je to otázka několika stokorun. Tady já vidím největší nebezpečí.“

Alžběta Havlová, Ondřej Houska, Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme