Ministr Blažek a nejvyšší žalobce Zeman se neshodli na jmenování Bradáčové

Lenka Bradáčová zatím šéfkou pražských žalobců nebude. Ministr spravedlnosti z ODS Pavel Blažek se dosud se šéfem státních žalobců Pavlem Zemanem na jejím jmenování nedohodl. Blažek chce na tento post vypsat výběrové řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústecká krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová navrhla vzetí Davida Ratha do vazby | Zdroj: ČTK

S výběrovým řízením však Zeman nesouhlasí, podle něho to odporuje zákonu, protože nejvyšší žalobce navrhuje ministrovi spravedlnosti kandidáty do funkcí šéfů vrchních státních zastupitelství. Je pak na ministrovi, zda je jmenuje.

Do čela pražských žalobců navrhl Bradáčovou už v době, kdy resort spravedlnosti vedl Blažkův předchůdce a spolustraník Jiří Pospíšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obsazení postu šéfa pražských žalobců bylo v Ozvěnách dne téma pro nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a předsedu sněmovního ústavně-právního výboru marka Bendu

„Já jsem včera s panem ministrem hovořil, přišel s tímto návrhem. Říkal jsem mu, že nesdílím tento nápad, že se mi nelíbí. V okamžiku, kdy nejvyšší státní zástupce má pravomoc navrhovat a ministr pravomoc jmenovat, nebo nejmenovat, a kdy zákon neupravuje výběrové řízení, tak bychom se pohybovali mimo rámec zákona. Tím pádem si myslím, že celý proces by byl zpochybnitelný následně případně i napadnutelný,“ zdůraznil Zeman.

Na druhé straně ale Zeman hodnotí čtvrteční debatu s ministrem jako věcnou a dodal, že budou následovat další jednání.

„Nyní je na nás obou, abychom si nějakým způsobem promysleli další postup a aby pan ministr třeba vzal v potaz argumenty, které jsem mu říkal,“ uvedl Zeman v Ozvěnách dne. Do diskuze byl zván i ministr Blažek, avšak ústy své mluvčí odmítl, protože má příliš plný program.

Jedna z možností

Předseda ústavněprávního výboru sněmovny Marek Benda z ODS považuje případné vyhlášení výběrového řízení za jednu z možností a nebyl by to podle něho nezákonný postup.

„Pokud by vrchní státní zástupce řekl, navrhnu na základě výběrového řízení tu osobu - a samozřejmě se tam může přihlásit každý včetně paní doktorky Bradáčové - tak bychom aspoň dostali nějaké portfolio lidí.“

„Protože takto to vypadá, že státní zastupitelství má jednu jedinou osobu, která je vhodná na post vrchního státního zástupce. To se mi zdá strašně uzounké,“ posteskl si Benda.

Neobsazený post vrchního žalobce v Praze

Do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze zatím nebyl nikdo jmenován, takže ve funkci zůstává odvolaný žalobce Vlastimil Rampula. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS ale před časem nevyloučil, že by ho mohla nahradit ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Pavel Blažek (ODS) | Foto: ČTK

Samotná Lenka Bradáčová se zatím nechce vyjadřovat:

„Tak já tento postup pana ministra komentovat nebudu, ani nemohu. Je to skutečně vztah mezi panem nejvyšším státním zástupcem, jeho možným návrhovým oprávněním, a jednáním pana ministra. Takže bez dalšího komentáře,“ poznamenala Bradáčová pro Český rozhlas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Bradáčová odmítá nejnovější vývoj jakkoli komentovat

Komentář ale přišel od opoziční ČSSD. Podle sociálních demokratů má ministr buď Bradáčovou jmenovat, nebo její jméno rovnou odmítnout. Lidový dům je pro první variantu.

Podle šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Petra Gazdíka rozhodnutí ministra Blažka potvrzuje podezření o důvodech náhlého odvolání Jiřího Pospíšil. Podle Gazdíka nemá ministrova "lidová tvořivost" oporu v zákoně a TOP 09 by měla prosadit, aby se o věci jednalo ve vládní koalici.

Bývalý ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil věří, že Lenka Bradáčová má stále šanci stát se šéfkou pražských žalobců.

Už při svém jmenování ministrem Blažek upozornil, že státní zástupci by neměli mít pravomoci bez kontroly. Například jmenování šéfa připravovaného protikorupčního státního zastupitelství by tak nemělo být v moci pouze jednoho žalobce. Blažek tehdy zdůraznil, že ministerstvo je státnímu zastupitelství nadřízené.

Milan Kopp, Kateřina Causidisová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme