Ministr Blažek chce analýzu přiměřenosti policejního zásahu na Úřadu vlády

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek nechá přezkoumat policejní zásah na Úřadu vlády a dalších budovách. Chce vědět, zda byl přiměřený a adekvátní. Během policejní akce byla zatčena bývalá šéfka kabinetu Jana Nagyová, tři bývalí poslanci ODS a vedení Vojenského zpravodajství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek mluvil o udělení prezidentské amnestie | Foto: Šárka Ševčíková

Blažek tvrdí, že mu v žádném případě nejde o posouzení případné viny obviněných:

„Myslím, že je potřeba zkoumat, zda opravdu zásah 400 policistů kvůli třem bývalým poslancům, jedné ženě a dvěma lidem z vojenské kontrarozvědky, odůvodňoval takovýto zásah ozbrojených sil v budovách vlády, ale i v budovách soukromých osob.“

„Dále je potřeba zjistit, zda je možné ve státě našeho typu tak dlouhou dobu, jak vyplývá z médií, odposlouchávat nejbližší spolupracovníky premiéra,“ zdůraznil Blažek.

Zeman upozornil, že konečné slovo při jmenování nového premiéra má on

Číst článek

Policie minulý týden během razie v nejvyšších patrech politiky zatkla tři bývalé poslance ODS, exšéfku kabinetu Janu Nagyovou a vedení Vojenského zpravodajství. Blažek hodlá na posouzení zásahu spolupracovat s odborníky. Výsledky by měl mít do několika týdnů.

Ministrovi se také nelíbí, že některé informace z trestních spisů unikly do médií. Věc už řešil s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem:

„Toto své znepokojení jsem mu sdělil. A já doufám, že soustava státního zastupitelství – já jiné kompetence nemám – přijme taková opatření, aby k těmto únikům a lynčování osob, které se možná ničeho nedopustily, možná ano, ale i kdyby se dopustily, tak není možné používat veřejné lynčování v trestních věcech. Aby se tomuto zamezilo,“ dodal Blažek.

Nagyová vyšetřovatelům odpovídala skoro šest hodin. Další výslech je v plánu

Číst článek

Kde zasahoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu | Foto: ČTK

Milan Kopp, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme