Ministr Blažek jmenoval Lenku Bradáčovou vrchní státní zástupkyní

Ústecká žalobkyně Lenka Bradáčová povede Vrchní státní zastupitelství v Praze. O jejím jmenování dnes rozhodl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Do úřadu ji uvedl odpoledne. Vyhověl tak návrhu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústecká krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová navrhla vzetí Davida Ratha do vazby | Zdroj: ČTK

„Po všech rozhovorech, které jsem vedl v soustavě státního zastupitelství, které jsem vedl s Pavlem Zemanem a s Lenkou Bradáčovou, jsem se rozhodl tak, že k dnešnímu dni jmenuji Lenku Bradáčovou do funkce vrchní státní zástupkyně v Praze,“ oznámil ministr na tiskové konferenci.

O výběru Bradáčové nakonec podle něj rozhodl osobní rozhovor s ní a shodný názor na koncepci státního zastupitelství.

„Potvrdí vám paní Bradáčová, že jsme se nikdy nebavili o žádné konkrétní kauze, to znamená, rozhovory nebyly o tom, že ministr říkal: ‚Paní Bradáčová, budete jmenována, ale, ale…‘ Nic takového neproběhlo."

„Hovořili jsme i o novém zákoně o státním zastupitelství, který tak, jak je předložen, tak mohu už teď říci, že jak s Pavlem Zemanem, tak s Lenkou Bradáčovou jsme našli některé věci, které se přepracují ve shodě,“ řekl ministr.

Blažek: S návrhem bylo hrubě manipulováno

Šéf resortu spravedlnosti zároveň uvedl, že s datem podání návrhu na jmenování Bradáčové bylo "hrubě manipulováno", údajně s cílem poškodit premiéra Petra Nečase. Návrh totiž převzal 21. června bývalý ministrův náměstek Filip Melzer.

„A tento úředník ten návrh schovával v zásadě až do 3. 7., to znamená do doby mého nastoupení do úřadu, kdy z důvodů, které teprve budou předmětem interního vyšetřování, byl ten návrh - hodinu předtím, než já jsem přišel na ministerstvo, respektive než jsem byl jmenován - teprve podán v podatelně,“ prohlásil ministr a dodal:

„Já sám povedu vyšetřování, neboť zde existuje podezření z trestné činnosti, protože s tím návrhem bylo manipulováno hrubě.“

Pavel Blažek | Foto: Filip Jandourek

… Pospíšil to odmítá

To, že by návrh na jmenování vrchní státní zástupkyně byl podán až v den Blažkova nástupu do funkce, zásadně odmítl exministr Jiří Pospíšil. Radiožurnálu řekl, že návrh převzal justiční náměstek od úřadu nejvyššího žalobce už 21. června.

„Pan Zeman může potvrdit, že návrh byl vytvořen a předán několik dní předtím, než jsem byl odvolán z funkce ministra spravedlnosti. Další technické záležitosti, které souvisí se samotným návrhem a jeho procesním postupem, nechám na odpovědných úřednících, aby své rozhodování zdůvodnili a vysvětlili,“ reagoval na Blažkova slova Pospíšil.

Jmenováním Bradáčové podle něj může pokračovat reforma justice, kterou ve funkci ministra zahájil.

Jmenovací dekret Lenka Bradáčová převzala odpoledne v sídle Vrchního státního zastupitelství a rovnou se ujala svého úřadu.

Pražské vrchní státní zastupitelství bylo po nedobrovolném odchodu bývalého šéfa Vlastimila Rampuly už šest týdnů bez řádného vedení. Zatím mu vládl Rampulův náměstek Libor Grygárek. Jeho mandát by ale ve středu vypršel.

Martin Drtina, Helena Berková, Milada Richterová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme