Ministr Blažek: Kauzy soudce Berky se amnestie dotknout neměla

Kauza konkurzního soudce Jiřího Berky by podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka neměla spadat pod amnestii. Blažek to řekl na mimořádné schůzi sněmovny, na které se opozice snaží vyslovit vládě nedůvěru právě kvůli prezidentskému pardonu. Blažek poslancům slíbil, že udělá vše proto, aby Berka už talár neoblékl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Berka (archivní foto z roku 2007)

Jiří Berka (archivní foto z roku 2007) | Zdroj: ČTK

„Jsem rozhodnut učinit veškeré právní kroky k tomu, aby se pan Berka již nestal soudcem. Pokud se chce stát znovu soudcem, nechť si tento nárok vysoudí. Ať on ukáže před soudy, že má být tím, kdo má soudit spory občanů nebo trestnou činnost v tomto státě,“ řekl Blažek.

Za sporný pokládá ministr i Berkův nárok na ušlou mzdu, kterou českobudějovický soud vyčíslil na pět milionů korun. Ministr už vydal pokyny, aby mu částka nebyla proplacena.

Kauza skupiny kolem někdejšího ústeckého soudce Jiřího Berky se táhla od roku 2003. Sám soudce byl podezřelý, že ve spolupráci s dalšími osobami poslal na základě údajně zfalšovaných dokumentů do konkurzu deset firem, čímž podle žalobce způsobil škodu 264 milionů korun.

Igor Maňour, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme