Ministr Blažek podpořil Bradáčovou ve sporu s protikorupční policií

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se zastal vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové v jejím sporu s protikorupční policií. Bradáčová podezírá šéfa útvaru, že se jí snaží očernit. Tomáš Martinec ale takové obvinění odmítá. Blažek kvůli tomu poslal dopis policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi s tím, že mu žalobkyně oznámila mimořádně závažný fakt.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek a vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek a vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová | Zdroj: ČTK

Vrchní státní zastupitelství a elitní policejní útvar spolupracují na vyšetřování nejzávažnějších hospodářských kauz. Jejich vztahy ale zřejmě nejsou zrovna ideální.

O čem se donedávna mluvilo jen v náznacích, teď Bradáčová naplno přiznala po oficiální části rozhovoru v rádiu Frekvence 1. V době, kdy už si myslela, že jsou mikrofony vypnuté, naznačila, že má tu čest s cílenou kampaní ze strany Tomáše Martince, který o ní má šířit poškozující zprávy.

Martinec ale toto tvrzení popřel s tím, že Bradáčová k němu nemá a ani nemůže mít jakýkoliv důkaz, a přes svého mluvčího Jaroslava Ibeheje vzkázal:

„Pan ředitel plukovník Martinec se k této věci vyjádřil již v sobotu, kdy uvedl, že kategoricky odmítá obvinění paní doktorky Bradáčové, které se týká údajného vykonstruování kauzy a následného prodeje informací ze strany jeho osoby sdělovacím prostředkům,“ uvedl mluvčí.

Ředitel Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Tomáš Martinec | Foto: ČTK

Šéfka vrchních žalobců se ale obrátila na ministra spravedlnosti. S čím konkrétně, není známo. Blažek pouze řekl, že mu Bradáčová oznámila v této souvislosti mimořádně závažný fakt. A na tiskové konferenci reagoval neobvykle ostře.

Policie se podle něj nemůže domnívat, že se státního zástupce zbaví metodami z 50. let. Prý se do toho musel vložit.

„Pokud si policie na jakémkoli úseku a na jakékoli úrovni myslí, že se zbaví státního zástupce, který trvá na dodržování zákonů, metodami z roku 1950, tak se musí šeredně mýlit,“ řekl ministr.

Ve sněmovně se nic řešit nebude

Blažek proto napsal policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi. A i ten pokládá podnět Bradáčové za velmi závažný. Ministr Červíčka požádal, aby spolupráci policie a pražského vrchního zastupitelství věnoval patřičnou pozornost.

Případ už vyvolal odezvu i ve sněmovně. Opozice žádala, aby záležitost na květnovém zasedání objasnili Blažek a ministr vnitra Kubice. Koaliční většina tento záměr nepodpořila. Neprošel ani návrh šéfa poslanců ČSSD Jeronýma Tejce, aby se sporem mimořádně zabýval i sněmovní bezpečnostní výbor.

„Ve chvíli, kdy se dokonce ministr spravedlnosti zastane vrchní státní zástupkyně, tak já mám důvodnou obavu, že její slova jsou nejen míněna vážně, ale především se zakládají alespoň částečně na pravdě. A v tomto smyslu si myslím, že je skutečně důvod pro to, aby se tím zabýval výbor,“ uvedl Tejc.

Martin Drtina, Lucie Husárová 1, Martina Spěváčková, kko, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme