Ministr Blažek: Soudy byly moc mírné, proto teď opouští věznice tolik lidí

Prezidentská amnestie se týká tolika odsouzených i proto, že soudy v minulosti udělovaly příliš nízké tresty, prohlásil ve Dvaceti minutách Radiožurnálu ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Jako příklad uvedl podmíněný trest pro silničního piráta Trpišovského.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Blažek odpověděl na otázku týkající se klíče, podle něhož prezident udělil amnestii

Pavel Blažek odpověděl na otázku týkající se klíče, podle něhož prezident udělil amnestii | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„Já obecně tu amnestii vítám. Počítám s tím, že budou jednotlivé případy, o kterých se povede diskuse, ale vraťme se také na prvopočátek. U některých těch případů dnes vidíme, že soudy dávaly velmi nízké tresty, a proto se taky na ně ta amnestie vztahuje,“ uvedl Blažek.

„Ono je také potřeba bavit se o tom, proč v určitých dobách za některou trestnou činnost padaly tak nízké tresty nebo dokonce tresty podmíněné. Typicky je to ten případ pana Trpišovského, kde jsem dodnes jako divák televize, který nepochopil, jak to, že dostal podmíněný trest. No a tak potom se na něj vztahuje amnestie,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byl ministr spravedlnosti Pavel Blažek

Advokát a bývalý policista Václav Láska považuje tento argument za absurdní. Podle něj nelze vinit soudy z toho, že se teď na mírné rozsudky, vynesené po zhodnocení polehčujících okolností, vztahuje amnestie.

Nesouhlasí ale ani s některými výroky obhájců amnestie, například že důvodem jejího vyhlášení byla mimo jiné snaha dát novou šanci dosud bezúhonným provinilcům. Podle Lásky totiž byly tresty z 95 procent prominuty recidivistům.

Amnestie zmařila roky práce, policisté jsou zklamaní a demotivovaní, říká advokát Láska

Číst článek

„Pokud se amnestie týká v případě odpuštění trestů nepodmíněných trestů odnětí svobody do jednoho roku, tak pak je třeba říci, že takové tresty se dávají zásadně jenom recidivistům. Prvotrestaný nedostane trest odnětí svobody pod jeden rok, ale vždy je podmínečně odložen,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporných bodech prezidentské amnestie mluvil advokát a bývalý policista Václav Láska

Podle prezidenta Václava Klause amnestie také napravuje pomalost soudců. Láska ovšem upozorňuje, že ne vždy se soudní řízení protahuje vinou justice, k délce procesu totiž často výraznou měrou přispívají sami obvinění.

Stejný názor zastává i předseda Vrchního soudu v Praze a bývalý ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš. „Nemluvil bych vůbec o laxním přístupu soudu, ona je to prostě systémová vlastnost trestního řízení naší úpravy, že to řízení může trvat tak dlouho i proto, že obžalovaný regulérně využívá prostředků obhajoby,“ upozornil.

Pokud se v civilním řízení žalovaný nedostaví k soudu, okamžitě prohraje, v trestním řízení jsou ale podle Bureše na základě českého právního řádu obstrukce obvyklým prostředkem obhajoby.

Helena Šulcová, Martin Veselovský, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme