Ministr Brabec: Informace o počasí zveřejníme. Ale jen některé a nejdřív v roce 2020

Ministerstvo životního prostředí nadále odmítá, že by Český hydrometeorologický ústav měl poskytovat zdarma historické záznamy o srážkách a teplotách. Ministr Brabec (ANO) v reakci na pirátskou interpelaci tvrdí, že se na nové koncepci zveřejňování usilovně pracuje. Výsledky ale budou nejdřív na konci roku 2019.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr životního prostředí Richard Brabec | Zdroj: Úřad vlády

„MŽP považuje za nesprávný názor Městského soudu v Praze, že informační zákony svou působností pokrývají prakticky všechny informace, které má povinný subjekt k dispozici,“ napsal ministr Richard Brabec (ANO) v reakci na interpelaci piráta Ondřeje Profanta.

‚Proč to trvá tak dlouho?‘ Piráti interpelovali ministra Brabce kvůli neveřejným datům o počasí

Číst článek

Podle Brabce je nutné rozlišovat „mezi „informacemi“ a odborným „zpracováním zdrojů dat“, která poskytuje ČHMÚ na základě předpisů upravujících jeho činnost za úplatu.

To je podle něj důvod, proč se ministerstvo životního prostředí snaží u Nejvyššího správního soudu zabránit zveřejnění historických meteorologických záznamů o teplotách a srážkách. Publikaci zmíněných informací před časem nařídil Městský soud v Praze.

Historické záznamy o počasí mají být zdarma veřejné, nařídil soud. ČHMÚ se bojí, že přijde o peníze

Číst článek

„Z výše uvedeného postupu se může zdát, že se MŽP brání poskytování dat veřejnosti. Tuto interpretaci však rozhodně odmítám. MŽP si plně uvědomuje celospolečenský trend, který směřuje ke stále širšímu přístupu k otevřeným datům, a jasně se hlásí k příslušné pasáži programového prohlášení vlády,“ napsal dále Brabec s tím, že jeho ministerstvo již od roku 2015 pracuje na novém zákoně o zabezpečení meteorologické služby.

Konkrétní výsledky ale ještě prý není možné předvídat, protože zákon „se doposud nachází ve fázi návrhu věcného záměru“. Předložen k projednání vládě by pak měl být do konce roku 2019.

Česká data o počasí patří k nejdražším. ‚Meteorologové si na sebe musí vydělat,‘ hájí praxi ministerstvo

Číst článek

Na Profantovu otázku, zda může potvrdit, že většina příjmů ČHMÚ pochází z obchodů s jinými úřady a příspěvkovými organizacemi státu pak Brabec neodpověděl s tím, že meteorologický ústav „nerozlišuje v rámci své komerční činnosti příjmy od veřejných a soukromých institucí“.

Celou odpověď Richarda Brabce si můžete přečíst zde:

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme