Ministr Brabec z ANO: Je to fraška nedůstojná premiéra ani občanů této země

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD v pátek dopoledne oznámil, že demisi vlády nakonec nepodá. Místo toho prezidentovi Miloši Zemanovi navrhl odvolání ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO. Koaličního partnera chce odvolat k 9. květnu. Místopředseda ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec to označuje za frašku. „Tohle přece není důstojné předsedy vlády ani občanů této země,“ napsal serveru iROZHLAS.cz v sms.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) | Foto: Filip Jandourek

Pane ministře, jak hodnotíte krok pana premiéra, který odvolal demisi vlády a chce nyní podat návrh na odvolání pana ministra Babiše?

Nemohu to bohužel nazvat jinak než fraška. Odvolám, neodvolám, podám demisi zítra, příští týden, nepodám ji vůbec. Tohle přece není důstojné předsedy vlády ani občanů této země.

Není to podle vás porušení koaliční smlouvy, podle které musí mít premiér pro odvolání člena vlády podporu příslušné koaliční strany?

To podle mého názoru určitě je.

A co teď s tím? Budete se radit o dalším postupu?

Ano.

Principy koaliční spolupráce

4. Smluvní strany respektují ústavní právo předsedy vlády navrhovat prezidentu republiky jmenování a odvolání členů vlády. Pro každý takový krok musí předseda vlády hledat podporu příslušné koaliční strany. Předseda příslušné koaliční strany může předsedovi vlády podat návrh na odvolání a jmenování člena vlády nominovaného za tuto stranu. Další postup o takovém návrhu podléhá dohodě předsedy vlády s předsedou příslušné koaliční strany s tím, že předseda vlády by měl návrh předsedy příslušné koaliční strany respektovat.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme