Ministr Bublan si kvůli změnám práce policie určil termín do podzimu

Případem podnikatele Radovana Krejčíře, který je podezřelý ze závažné trestné činnosti a kterému se před více než týdnem podařilo uprchnout policii, se v úterý zabýval sněmovní branný a bezpečnostní výbor. Poslanci na něm kritizovali systémovou práci policie a někteří požadovali demisi ministra vnitra Františka Bublana. Ten po jednání prohlásil, že hodlá osobně přinést do práce policie změny, které se mu nepodařilo uskutečnit během dosavadních osmi měsíců ve funkci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

F. Bublan, J. Vidím a J. Kolář | Zdroj: ČTK

Na otázku, kolik času bude na změny potřebovat, ministr Bublan odpověděl: "Je to možná otázka podzimu. Vidím to tak, že pokud do podzimu uvidím, že se něco nastartovalo, že to začíná fungovat a že se situace začíná zlepšovat, tak budu spokojený a dotáhnu to do konce. Pokud budu vidět, že se stojí na místě, nebo že se to ještě zhoršuje, tak potom budu zvažovat další osobní kroky."

Mezi hlavní kritiky patřil i předseda branného výboru Jan Vidím z ODS. "Řešila by to naprostá výměna špiček, tedy i ministra vnitra a celého Policejního prezidia. Zvažování, zda Policejní prezidium není nesmysl. Jedním z náměstků ministra je vrchní hasič, tak by stejně vrchní policista mohl být náměstkem ministra. Ale v první fázi by měli odejít špičky v čele s ministrem vnitra," řekl Vidím.

Výbor ale v hlasování výzvu ODS k odstoupení ministra nepodpořil převážnou většinou hlasů. Jana Vidíma zaujalo, jak hlasovali zástupci jednotlivých stran. "K mému velkému překvapení komunističtí poslanci hlasovali proti rezignaci ministra Bublana. to je pro mě nová zvláštní informace. Asi se jim líbí, jak pracuje - já pro to nemám jiné vysvětlení," řekl poslanec Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu.

Kdo nahradí Jiřího Koláře ve funkci policejního prezidenta?

Bublan na jednání přinesl seznam lidí, o kterých se domnívá, že by se mohli stát Kolářovými nástupci. Uvažuje o pěti kandidátech. Podle neoficiálních informací to jsou náměstek pro operativu civilní rozvědky Jan Beroun, ředitel severočeské krajské policejní správy Jiří Vorálek, šéf útvaru rychlého nasazení Libor Lochman a náměstci současného policejního prezidenta Oldřich Martinů a Vladislav Husák.

Místopředseda branného výboru, poslanec vládní ČSSD Miloš Titz ministrovu snahu o konzultaci se zákonodárci ocenil. Nový šéf české policie by pak měl podle Titze také sám uvážit případné další personální změny ve vedení policejního prezidia.

U policie zůstává šéf protikorupční služby

Šéf protikorupční služby Jiří Pálka a jeho náměstek Josef Bečvář, kteří přišli o funkce po útěku Krejčíře, zůstanou u policie. Pálka má šéfovat ústecké protikorupční expozituře, Bečvář má být řadovým policistou u protikorupční služby v Plzni. I to členům sněmovního branného výboru řekl odstupující policejní prezident Jiří Kolář.

"Není to tak, že bychom je odvolali na základě hodnocení, že jsou nezpůsobilí pro výkon funkce - bylo to na základě jejich žádosti. Zákon zná tuto verzi. Pochopili, že jejich osoba je neslučitelná s výkonem funkce, odstupují a byli přesunuti .na jiné působiště."

Miliardář Radovan Krejčíř je na útěku déle než týden. Je stíhaný za podvod a přípravu vraždy. Předminulou sobotu zmizel policii během domovní prohlídky. Kvůli pokaženému zásahu by mohl být obviněn velitel neúspěšné akce Jan Špitálský, který je teď postaven mimo službu. Odvoláni ze svých funkcí už byli šéf protikorupční policie a jeho náměstek. Policejní prezident Kolář rezignoval sám.

Marek Janáč, Milada Richterová, Lucie Husárová 1, Marián Vojtek, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme