Ministr Bublan uvažuje o zavedení psychotestů pro zájemce o zbrojní průkaz

Ministr vnitra František Bublan znovu uvažuje o povinných psychotestech pro uchazeče o zbrojní průkaz. Vláda s podobnými plány neuspěla už v roce 2001, kdy se schvaloval současný zákon o zbraních a střelivu. Pozornost veřejnosti a otázky, zda se ke zbraním snadno nedostávají i psychicky narušení lidé, znovu vyvolaly případy vrahů Lubiny a Kalivody. Každý, kdo teď chce v Česku legálně vlastnit zbraň, musí mít zkoušky odborné způsobilosti a lékařské vyšetření, psychotest ale není jeho povinnou součástí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pistole

Pistole | Foto: Jan Rosenauer

Podle ministra Františka Bublana by se to mělo změnit. Každý držitel zbrojního průkazu by každých pět let měl absolvovat přezkoušení z psychotestů.

"Já bych byl proto, aby člověk musel zdůvodnit, proč tu zbraň potřebuje. Já si myslím, že jsou osoby, které zbraň potřebují, ale zároveň je tu řada osob, které zbraň nosí pouze z jakési záliby a případně ji použijí i tam, kde to není nutné. Takže já bych byl pro to zdůvodnění," říká Bublan.

Zákon o zbraních a střelivu, který je podle Bublana nutné kompletně přepracovat, by měl přinést i další novinky. "Základním problémem je, že policie ve správním řízením uděluje oprávnění nebo dává souhlas. Nemá však ale už další možnost kontrolovat, zda ten občan má zbraň kde uschovat a zda ji skutečně uschovává. Týká se to i přepravy zbraní," popisuje další možné změny v zákoně Bublan.

Myšlenku povinných psychotestů podporuje i poslanec ODS Jan Klas. Podle něj příklady z poslední doby ukazují, že v současném systému mohou získat zbraň i velmi nebezpeční lidé. "Já si myslím, že je to otázka na diskusi. Já bych osobně tuto myšlenku podpořil, protože ty smutné příklady ukazují, že by to stálo za to," vyjádřil se Klas.

Bublan Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu také potvrdil, že novými psychotesty by mohli znovu projít i policisté. "Samozřejmě bych se tomu nebránil. Speciální psychotesty na nošení zbraně bych podpořil," dodal ministr.

Ondřej Černý, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme