Ministr Bursík hájí biopaliva

Ministr životního prostředí Martin Bursík (Strana zelených) se vyslovil proti kritice biopaliv. Na nutnost přehodnotit jejich význam začali v souvislosti s celosvětovým růstem cen potravin upozorňovat politici i vědci. Biopaliva, která nejvíce podporuje Evropská unie a Spojené státy americké, mají přispět k omezování emisí skleníkových plynů a snížit závislost na dovozech ropy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Bursík

Martin Bursík | Zdroj: ČTK

Například britský premiér Gordon Brown ale tento týden prohlásil, že bude usilovat o změnu politiky biopaliv v Evropské unii, pokud zadané odborné zhodnocení ukáže, že jejich produkce zvyšuje ceny potravin ve světě a poškozuje životní prostředí. Unie si dala za cíl zvýšit podíl biopaliv v dopravě do roku 2020 na deset procent.

Podle ministra Martina Bursíka by současná biopaliva vyráběná z obilnin a cukrové řepy měla do pěti let začít nahrazovat biopaliva druhé generace vyráběná například z odpadu, která potravinářské produkci vůbec nekonkurují.

"Dnešní biopaliva, sic ona se v drtivé většině vejdou do těch kritérií udržitelnosti, tak tady jde o to rychle investovat do výzkumu, vývoje a podpory rafinérií pro biopaliva druhé generace. To je úplně zřejmé, že tam nám v těch biologicky rozložitelných odpadech, zbytcích, v čemkoli, co je k dispozici, utíká ohromný energetický zdroj," říká Bursík.

Marika Táborská, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme