Ministr Chalupa navrhuje zákaz průzkumu břidlicového plynu do června 2014

Až do 30. června 2014 by se v Česku neměla zkoumat ložiska břidlicového plynu. Vládě to navrhne ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Do uvedeného data by se měly upravit zákony tak, aby v nich byla jasná pravidla pro používání průzkumných technologií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa | Zdroj: ČTK

Chalupa zdůraznil, že nechce těžbu ani průzkum zakazovat automaticky. Podle něj sice současné technologie zasahují do životního prostředí až příliš, ale mohou se časem zdokonalit.

„Ačkoli hydraulické štěpení je metoda, která je známá, tak dosud byla vždycky využívána jako jakási vedlejší, doplňková, zatímco tady to na ní stojí. My jsme analyzovali jak právní stav, tak i geologické podmínky a rizika a máme za to, že je potřeba upravit právní řád, provést analýzy a také trochu získat zkušenosti ze zahraničí,“ vysvětlil ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody moratoria na průzkum a těžbu břidlicového plynu vysvětloval v Ozvěnách dne ministr životního prostředí Tomáš Chalupa

Do konce příštího roku chce resort nechat vypracovat analýzu o dopadech používaných metod průzkumu, přičemž hodlá využít i zkušenosti ze sousedního Polska. Do pololetí příštího roku by měly být hotové návrhy novel geologického či horního zákona, které mají pravidla upravit. Změny by pak do pololetí 2014 měl přijmout parlament.

„Snažíme se nastavit jasná pravidla, ať už z hlediska povolovacího režimu, průzkumného, vyhledávacího a tak dále, ale také z hlediska právních jistot, a to nejenom pro občany a obce, ale také z hlediska ochrany spodních vod a z hlediska ochrany České republiky před případnými arbitrážemi,“ doplnil Chalupa.

Ministerstvo dnes předložilo návrh moratoria k připomínkám, zákaz těžby průzkumu by pak měl začít oficiálně platit asi za měsíc a půl, kdy by celý časový harmonogram měla odsouhlasit vláda.

Lidé v dotčených lokalitách chtějí jednoznačný zákaz

Proti průzkumu i těžbě se stavějí ekologové i lidé z lokalit, kde by plyn mohl být. Část senátorů chce těžbu břidlicového plynu zakázat, novelu by horní komora měla projednávat po krajských volbách.

Rozporuplné pocity mají z oznámení ministra lidé na Náchodsku, kde se zprávy o průzkumech objevily jako první. Moratorium vítají, ale preferovali by jednoznačný zákaz průzkumů.

„S nějakým odložením nemůžeme souhlasit. To gró, co chceme docílit, je, aby se to vůbec neprojednávalo, aby to bylo zrušené,“ říká starosta Červeného Kostelce Petr Mědílek.

Rozhodnutím ministra je zklamaný také Jiří Malík ze sdružení STOP HF. „Právě tato pozvolná změna nahrává arbitrážím na jedné straně a na druhé straně třeba i nějakému korupčnímu prostředí,“ podotkl Malík.

Květa Moravcová, Martin Hromádka, Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme