Ministr Chalupa povolil kácení v nejcennějších zónách Šumavy

Těžaři budou moci kácet i v nejcennějších lokalitách Národního parku Šumava. Kvůli boji s kůrovcem o tom rozhodl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Budou se ale muset řídit určitým omezením. Do lesa například nesmí těžká technika.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šumava

Šumava | Foto: Jiří Kamen | Zdroj: Český rozhlas

Ministr Chalupa řekl, že v prvních, tedy nejcennějších zónách se bude moci kácet pouze ručně, bez použití harvestorů. Zároveň nařídil, aby dřevo pokácené v prvních zónách zůstalo ležet v lese a nechalo se zetlít. V nejcennějších oblastech také nebude možné použít biocidní látky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor o kácení stromů sledoval přímo na Šumavě reportér Lubomír Smatana

Důležité je i to, že oproti návrhu pracovní skupiny v oblastech rašelinišť a vzácných mokřadů se nebude kácet vůbec. Chalupa také prohlásil, že na celém území národního parku zakázal bez výhrady letecké postřiky.

„Věřím, že tyto mé návrhy podrobené diskuzi s kolegy na ministerstvu budou kompromisním a nejlepším řešením efektivnějšího boje s kůrovcem a zároveň šetrnou péčí k bezzásadovým zónám parku,“ uvedl ministr.

Celkem se má letos kácet na dvanácti tisících a osmi stech hektarech, což je podle Chalupy méně než loni.

O tomto stanovisku se na ministerstvu včera jednalo do pozdních nočních hodin. Šéf Správy Národního parku Šumava Jan Stráský hodlá zasahovat v prvních zónách co nejdříve. Předpokládá, že dřevorubci začnou kácet už v úterý po Velikonocích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Stalo se dnes Radiožurnálu mluvili o zásazích proti kůrovci v NP Šumava hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola a lesnický odborník Otakar Holuša

Jan Stráský zatím nezná detailní stanovisko ministra životního prostředí, ale obecně očekával větší souhlas. Teď si není jistý, zda-li je ministrovo rozhodnutí dostačující pro boj proti kůrovci.

„To znamená, bude to po této úpravě postačovat k redukci kůrovce tak, jak byl původní záměr a jak zněl také úkol, který mi ministr dal. Takže ano, já se budu velmi pečlivě zabývat tím, jaký rozsah těžby je nezbytně nutný," dodal ředitel parku.

Hejtman Jihočeského kraje z ČSSD Jiří Zimola ve vysílání Radiožurnálu povolení kácet v chráněných zónách Šumavy přivítal.

„Chceme dát prostor přírodě k samovolné obnově, ale rozhodně si nepřejeme, aby se tato přirozená sukcese odehrávala na celém území parku, tedy na 66 tisících hektarech. Je přece v zájmu Šumavy, aby vypadala jako zelený les a aby v rámci národního parku byly ostrůvky divočiny,“ řekl Zimola.

Podle ochranářů Stráský kácet nesmí, musí počkat na posudek

Podle aktivisty Jan Duška z platformy ŠumavaPro se ale i tak v prvních zónách kácet nesmí a musí se počkat na nezávislý posudek vlivu na přírodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na rozhodnutí ministra o kácení v NP Šumava reagoval v Ozvěnách dne Jaromír Bláha z Hnutí Duha

„Je potřeba provést odborné hodnocení právě těchto navržených zásahů tak, aby všechny tyto negativní vlivy byly vyloučeny. Toto ukládá i zákon a jakékoliv zahájení kácení bez předchozího hodnocení je protizákonné,“ zdůraznil Dušek.

Stejný názor má i Jaromír Bláha z Hnutí Duha. „Než začne Jan Stráský v nejcennějších oblastech, kde mu to ministr Chalupa povolil, kácet, tak si bude muset pořídit posudky vlivu těžby na cenné ekosystémy a teprve na základě nich rozhodnout. Takže v žádném případě nemůže pustit dřevorubce do cenných území hned příští týden,“ uvedl Bláha.

Podle jeho názoru nemá cenu kácet uprostřed ploch napadených kůrovcem. „To je jako hasit požár od prostředka. Je potřeba využít území, kde se nyní proti kůrovci zasahuje po okrajích, aby se zabránilo jeho šíření. K tomu má Jan Stráský všechny prostředky k dispozici,“ dodal Bláha.

Lucie Husárová 1, Ľubomír Smatana, Alice Kottová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme