Ministr Chalupa předkládá sporný zákon o Šumavě. Dle kritiků není dostatečný

Po dvou letech příprav předkládá ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) kontroverzní zákon o Šumavě. Jeho podstatou je přesné vymezení nejpřísněji chráněných zón. Ministr v předloze navrhuje 26 procent území jako přísně chráněné zóny, kde se nesmí nic stavět. Sněmovně ale mezitím poslala do druhého čtení zákon o Šumavě navržený Plzeňským krajem a ve hře jsou další dva kompletní pozměňovací návrhy z řad poslanců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozcestník k turistickým zajímavostem | Foto: Jan Rosenauer

Politici z Plzeňského kraje přinesli do sněmovny návrh zákona o Šumavě jako první. Většina znalců mu ale šanci na úspěch nedává, a to přesto, že už prošel prvním čtením. I ředitel správy Národního parku Šumava Jiří Mánek dává přednost návrhu svého nadřízeného ministra.

„Je to ten správný zákon, který má konkrétní pravidla, se kterými můžete přijít na konkrétní místo do lesa a podle těchto pravidel konat,“ říká Mánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nový zákon o Šumavě se zajímal reportér Lubomír Smatana

Chalupův zákon na rozdíl od návrhu plzeňského hejtmanství velmi úzkostlivě vymezuje veškerou činnost na Šumavě, a tím pádem se zabývá i detaily, třeba kudy povede každá cesta. Z toho Tomáš Chalupa z ODS nehodlá ustoupit.

„Bagrovat cesty, které tam jsou tisíc let, a tvářit se, že tam je divočina, není správné a je lhaním si do kapsy,“ tvrdí ministr životního prostředí.

Aktivisté a vědci ale v zákoně spíš vidí způsob, jak otevřít cestu developerům. Už teď je Šumava spolu s Krkonošemi a okolím Prahy nejrychleji zastavovaným územím v republice.

živé a mrtvé stromy u Modravy | Foto: Jan Rosenauer

„Z těch našich připomínek se v podstatě nezohlednilo nic, protože my jsme kladli důraz na ochranu přírody a to se příliš nehodilo do krámu,“ říká za odpůrce člen stínové rady národního parku Jaroslav Vrba.

Zasvěcení znalci ale spíš poukazují na to, že další parlamentní volby jsou už příští rok na jaře a do té doby bude složité prosadit jakýkoli zákon o Šumavě.

Národní Park Šumava | Foto: ČTK

Ľubomír Smatana, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme