Ministr Chovanec pozastavil projekt GEN 21, další uprchlíci chtějí z Česka

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dnes dočasně pozastavil projekt Nadačního fondu Generace 21 na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku. Dalších 25 cizinců, kterým Česká republika poskytla azyl, totiž požádalo o vrácení pasu. Podle Chovance se další budoucností tohoto humanitárního projektu bude zabývat vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plánované stěhování iráckých uprchlíků z rekreačního střediska Okrouhlík

Plánované stěhování iráckých uprchlíků z rekreačního střediska Okrouhlík | Zdroj: ČTK

Ministr Chovanec při dnešní návštěvě Ostravy řekl, že cizinci chtějí opustit Českou republiku a dostat se do jiné evropské země. Hovořil například o Německu či Švédsku.

„Do doby, než se to vysvětlí a vyřeší, proto nebudeme přivážet další uprchlíky v rámci tohoto projektu. Protože my jsme tady v situaci, že bychom se mohli stát spoluúčastníky cestovní kanceláře, která by ty migranty velmi prapodivně přivážela blíž k zemím, kam chtějí odejít,“ řekl ministr a dodal:

„Protože ta druhá várka lidí chce odcházet jinam než zpátky do Iráku, a to je prostě proces, na kterém se podílet nebudeme.“

Přehrát

00:00 / 00:00

ČR chtějí opustit desítky uprchlíků z Iráku. Na důvody se Český rozhlas ptal ředitele Nadačního fondu Generace 21 Jana Talafanta

Ředitel Nadačního fondu Generace 21 Jan Talafant potvrdil, že jde o Iráčany umístěné v Okrouhlíku u Jihlavy. Už dříve se hovořilo o tom, že nejsou spokojeni s vyhlídkami na budoucnost v Česku.

Podle ministra vnitra se něco podobného už stalo v Polsku, kde fungoval stejný projekt. "Polský ministr vnitra mi říkal, že z těch 150 lidí, kteří touto formou přijeli, téměř všichni už z Polska odešli," uvedl.

Nadační fond, který přesídlení křesťanských uprchlíků organizuje, včera oznámil, že pro návrat do Iráku se rozhodla osmičlenná rodina ubytovaná v Brně. Důvodem je stesk prarodičů po domově.

Stěhování uprchlíků z Okrouhlíku

Skupina uprchlíků ubytovaná v Okrouhlíku na Vysočině dnes toto rekreační středisko opustila a stěhuje se do nového ubytování. Tato změna byla podle nadačního fondu plánovaná kvůli začátku turistické sezony.

Čtyřčlenná rodina odejde bydlet do Prahy. Zbylých 25 lidí, kteří se ještě nerozhodli, zda v Česku zůstanou, bude zatím žít společně v ubytovacím zařízení v Jihlavě.

Ředitel fondu JanTalafant Českému rozhlasu řekl, že ho pozastavení projektu mrzí, rozhodnutí ministra vnitra ale chápe.

„Z mého pohledu určitě nelitujeme, že jsme se do toho pustili. Zatím většina těch lidí je nesmírně vděčná a mrzí nás, že teď nemůžou přijet ti další. Ale zase chápeme tuto situaci a rozumíme rozhodnutí pana ministra a české vlády. Uvidíme, jak to bude dál, máme naději, že v budoucnu by to mohlo pokračovat,“ dodal Talafant.

Do Česka mělo podle původních záměrů přesídlit zhruba 150 iráckých křesťanů. Dosud jich v rámci programu fondu přijelo 89.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme