Ministr Čunek musí podle HN a MfD vysvětlovat peníze na účtu

Dva deníky informují, že policie prošetřuje šéfa lidovců z možné korupce. Před pěti lety si totiž na účet uložil téměř půl miliónu korun, stejnou částku přitom předtím vybrala vsetínská realitní společnost. Nová ministryně školství chce podle deníku Právo zrušit přijímací zkoušky na střední školy. Pražský deník upozorňuje na nevýhody práce z domova.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Hospodářské noviny a Mladá fronta Dnes se dostaly k policejním důkazům proti ministrovi pro místní rozvoj Jiřímu Čunkovi. Senátora a předsedu lidovců mohou z korupce usvědčit bankovní výpisy - v roce 2002 si ještě jako starosta Vsetína uložil do banky 497 tisíc korun, tedy přesně částku, kterou bezprostředně předtím ze svého účtu vybrala realitní firma H&B Real. Tato společnost tehdy ve Vsetíně podnikala na trhu s byty.

Sám Čunek trvá na tom, že nic neprovedl. Na uložení takové částky si nepamatuje. Hospodářské noviny citují jeho prohlášení, že to nepochybně ale byly peníze, které s rodinou našetřili na opravu domu. Čunek chce, aby ho Senát zbavil imunity a aby policie vyšetřování dokončila. Jenže to by mohlo znamenat jeho konec v nové vládě. V Česku se stalo zatím jednou, že policie obvinila ministra - v roce 1999 šéfa resortu financí Iva Svobodu za tunelování.

Ministryně školství Dana Kuchtová deníku Právo prozradila své plány - chtěla by zrušit přijímací zkoušky na střední školy. Žáci by se na ně dostávali jednodušeji, bez stresů a jejich budoucnost by tak nezáležela na výsledku jediného testu. O rušení přijímacích zkoušek na vysoké školy ale ministryně zatím neuvažuje. Podle ní je mnoho důvodů proti úplnému otevření vysokých škol - chybějí kapacity učeben, nejsou pedagogové, ani peníze ve státním rozpočtu. Navíc by zkoušky musely zůstat i na školách, po kterých je největší poptávka - na právech, psychologii, na uměleckých oborech. Stát přitom musí zajistit, aby absolventi našli práci.

Práce z domova stahuje z lidí kůži. Podle Pražského deníku je nevýhodou malý, nárazový příjem, časová náročnost a špatné podmínky - spousta dřiny a zdravotní problémy. Mnoho lidí ale nemá jinou šanci. Práci z domova většinou lidé vykonávají na vlastní zodpovědnost. Pracují často načerno. Zaměstnavatelé nepřebírají zodpovědnost za jejich zdraví a bezpečnost práce. Přitom například při výrobě korálků se pracuje s lepidly, chemikáliemi nebo i s otevřeným ohněm. Pomoci by mohly odbory nebo ministerstvo práce. Jenže zatím se o problému moc neví.

Dovolenou poslanců platí stát. Za ubytování v zimním středisku v Harrachově zaplatí podle Mladé fronty Dnes zákonodárci 60 korun, v letním v Lipnici nad Sázavou od nich chtějí dokonce jen 49 korun. Zbytek z tržní ceny jde z daní občanů. Nesplněny tak zůstaly předvolební sliby bývalého předsedy Sněmovny Lubomíra Zaorálka, že poslanci o dotované rekreace přijdou. Jak se deník přesvědčil, poslanci dál mohou jezdit do dvou parlamentních rekreačních zařízení a zrušení výhod si nepřejí.

Klasickým i mobilním telefonům roste další konkurence. Izraelská společnost ICQ, která zatím nabízí především posílání zpráv z počítače, nabídne i volání přes internet. Jak zdůrazňují Hospodářské noviny, volání po síti přitom vyjde levněji než poplatky telefonních operátorů. Kolik bude volání s ICQ stát, firma dosud nesdělila.

V Česku je zatím synonymem pro internetové volání Skype. Od svého oficiálního uvedení v češtině na portálu Centrum.cz loni v říjnu získal už čtvrt milionu nových uživatelů. Celkový počet českých klientů Skype nezveřejňuje, ale podle odhadů jich bude půl až tři čtvrtě milionu. K telefonování potřebuje zájemce vedle počítače i sluchátka s mikrofonem a dostatečně rychlé připojení k internetu. To má podle odhadů odborníků každá čtvrtá ze čtyř milionů českých domácností - píší Hospodářské noviny.

Lenka Rákosová, Martin Křížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme