Ministr Dobeš oznámil, že odstoupí v prosinci. Peake chce jeho odchod hned

Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) odstoupí v prosinci z funkce. Resort opustí bez ohledu na funkčnost centrálního registru vozidel. Ministr to řekl při příchodu na jednání vlády. K rezignaci ho včera večer vyzvalo předsednictvo strany LIDEM. Její šéfka a vicepremiérka Karolína Peake chce, aby Dobeš rezignoval bezodkladně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr dopravy Pavel Dobeš přichází na dnešní jednání vlády

Ministr dopravy Pavel Dobeš přichází na dnešní jednání vlády | Zdroj: ČTK

Předsednictvo strany LIDEM vyzvalo Pavla Dobeše k rezignaci včera večer právě kvůli přetrvávajícím problémům s registrem.

„Jako prvního jsem informovala přímo pana ministra včera večer. Tak jako každý ministr, který se dostane do takové situace, samozřejmě nijak rád z toho není, nijak na to nereagoval žádným konkrétním krokem. Pouze vzal toto rozhodnutí na vědomí,“ řekla Radiožurnálu Peake, podle níž se kolem registru objevují další problémy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem ministra dopravy a registru vozidel komentovali v Ozvěnách dne místopředseda LIDEM Jiří Rusnok, Ludvík Klema z pražské městské policie a komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

„Nyní vycházejí najevo ještě závažnější okolnosti ohledně registru vozidel a jeho nepropojení na registry osob, nemožnost vybírání pokut kvůli jeho plné nefunkčnosti. Takže si myslím, že těch důvodů je v souvislosti s registrem vozidel až až,“ poznamenala Peake. Dobešova slova o tom, že odejde až v prosinci, pokládá za zbabělost.

Dobeš podle ní aspiruje na advokáta roku, když využil toho, že vedení strany ho sice vyzvalo k rezignaci, ale výslovně už neřeklo, že má odejít ihned.

Dobeš je v čele ministerstva dopravy od července 2011. Terčem kritiky je od letošního léta, kdy zkolaboval nový centrální registr vozidel. Po několika týdnech se ho sice podařilo rozchodit, ale stále funguje hůř než předchozí systém. Situaci kolem registru několikrát kritizovala Karolina Peake i premiér Nečas. Dobeš přesto své křeslo dosud uhájil.

Kvůli problémům s registrem strážníci nemůžou pokutovat neukázněné řidiče

Číst článek

„Mělo se za to, že je to kvůli tomu, aby premiér Petr Nečas měl určitý čas ministerstvo dopravy personálně posílit. Jinými slovy, prý se z toho stalo druhé ministerstvo ODS.“

„Samozřejmě Dobeš to odmítá a to by také podle mě mohl být jediný důvod, jestli ta operace toho personálního posílení na důležitých postech na dopravě ještě neskončila, takže se Dobeš drží až do prosince. Jinak nevidím žádný racionální důvod,“ soudí o Dobešově otálení s rezignací komentátor Radiožurnálu Petr Nováček.

LIDEM přitom nemá žádný nástroj, jak nežádoucího ministra z vlády dostat. A to i přesto, že podle místopředsedy strany Jiřího Rusnoka už mají vytipováno několik lidí, kteří by mohli Dobeše nahradit. Jedním z kandidátů je Robert Vacek. „Podle Ústavy premiér navrhuje prezidentu republiky, koho chce mít ve vládě, a jen premiér je ústavně zodpovědný za to, kdo ve vládě je.“

Strana LIDEM vyzvala ministra dopravy Dobeše, ať kvůli registru odstoupí

Číst článek

„Jinými slovy, pokud pan premiér Nečas nepřinese panu prezidentovi žádost o odvolání Pavla Dobeše z funkce ministra dopravy, bude Pavel Dobeš ministrem dopravy,“ zhodnotil situaci Nováček.

Martin Drtina, Jakub Šídlo, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme