Ministr dopravy Bárta porušuje zákon. Místo SPZ má samolepku

Nově jmenovaný ministr dopravy Vít Bárta jezdí s nelegální registační značkou. Na svém luxusním voze Maserati používá nálepku namísto předepsané plechové tabulky. Podle resortu ministerstva dopravy tím jeho nový šéf porušuje zákon, hrozí mu za to pokuta až 10 tisíc korun a odebrání řidičského průkazu na jeden rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Bárta (uprostřed, Věci veřejné) si upravuje kravatu před prvním zasedáním nově zvolených poslanců. | Foto: Tomáš Adamec

První den po svém jmenování do funkce ministra dopravy už musí Vít Bárta vysvětlovat přestupek proti silničnímu provozu. Hrozí mu za něj pokuta až 10 tisíc korun a odebrání řidičského průkazu. Bárta svým luxusním vozem Maserati totiž jezdí s nelegální registrační značkou a se zhasnutými světly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr dopravy Vít Bárta vysvětluje, proč má na svém automobilu neplatnou SPZ

Bártův přestupek zadokumentovali novináři při jeho sobotní svatbě s Kateřinou Klasnovou, ze které jel s nalepenou samolepkou a zhasnutými světly. Na svou obhajobu řekl, že originální kovovou "espézetku" už dvakrát předtím ztratil, a proto si tímto způsobem vypomohl.

„Maserati je prostě auto, které není úplně stavěné na české silnice a v momentě, kdy o tu SPZ bohužel přijdu, tak mám v autě náhradní SPZ, kterou hned nalepím a zajistím nápravu stavu opravou SPZ. Jinými slovy řečeno, právě pro tento typ vozu, který není úplně šťastný pro český typ SPZ, jsem vybaven dvojím režimem,“ řekl Českému rozhlasu Bárta.

Vít Bárta je vystudovaný právník, řidičský průkaz má teprve pár měsíců a teď mu hrozí, že o něj může přijít. Jízda s jinou než úřadem vydanou registrační značkou je totiž závažným přestupkem. Tak to vidí i lidé z resortu, kterého se Bárta zítra ujme.

Přehrát

00:00 / 00:00

Josef Pokorný upozorňuje na zákonný zákaz užívání vozidla bez SPZ.mp3

Jak Radiožurnálu už dříve řekl Josef Pokorný z Ministerstva dopravy, podobná omluva u přestupkového řízení u žádného řidiče neobstojí. „Přijdu-li k vozidlu a upadne-li mi značka, tam mohu vozidlo pouze odstranit z míst, kde překáží, ale pak již je nesmím v žádném případě užít k jízdě. Ten zákon je naprosto striktní a nemá v sobě žádné výjimky.“

O něco shovívavější je ale Bártův stranický kolega, dopravní expert Stanislav Huml, řidičský průkaz by budoucímu ministru dopravy ponechal.

„Pokud by tam byla jiná identifikace, to znamená, že by bylo číslo změněno, pak bych tomu rozuměl. Ale pokud někdo, kdo nemá možnost si namontovat plechovou značku, nebo tu přední registrační značku ztratil, ji nahradí identickou, jenomže plastovou, nepovažuji to za naplnění znaků přestupku. Pokud vůbec, měla by výše pokuta být maximálně 2000 korun.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Stanislav Huml vysvětluje, proč se podle něj nejedná o závažný přestupek.mp3

Na oblé tvary sportovních vozů není vždy snadné značku správně přimontovat, ale žádné změkčení zákona pro tyto případy navrženo není. Je pravdou, že výjimku pro konkrétní speciální sportovní vůz může povolit ministerstvo dopravy.

Bártovo Maserati ale zatím žádný takový pardon nemá. Ministerstvo prý dosud udělilo jen jednu výjimku, je ale docela dobře možné, že už zítra, kdy se Vít Bárta ujme vedení resortu dopravy, vydá historicky druhou.

Martin Drtina, Jan Piroch, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme