Ministr dopravy Pavel Dobeš podal demisi k 3. prosinci, nahradit ho má Robert Vacek

Ministr dopravy Pavel Dobeš předal premiérovi Petru Nečasovi svou demisi k datu 3. prosince. Řekl to novinářům po setkání se premiérem Petrem Nečasem. Dobešova vlastní strana LIDEM ale žádá, aby odešel okamžitě. Dobeše zřejmě nahradí podřízený Karolíny Peake Robert Vacek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr dopravy Pavel Dobeš oznámil svou demisi | Zdroj: ČTK

Premiér vzal Dobešovu demisi „na vědomí“, dále ji ale nekomentoval. Naopak prezident Václav Klaus označil Pavla Dobeše za úspěšného ministra.

Končícího ministra pochválil například i prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Podle něj na tom byl z hlediska odbornosti Pavel Dobeš lépe než jeho předchůdci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demisi ministra dopravy Pavla Dobeše okomentovala předsedkyně LIDEM Karolína Peake a komentátor ČRo 6 Petr Hartman

K rezignaci ministra včera večer vyzvalo předsednictvo strany LIDEM. Její šéfka a vicepremiérka Karolína Peake chtěla, aby Dobeš rezignoval bezodkladně. Odložení odchodu až na prosinec označila za zbabělost.

„Čekala bych od ministrů obecně, že se k problémům, které vyvstanou na jejich ministerstvech – pokud jsou tak závažné, jako byl centrální registr vozidel a jeho neustálé kolapsy – postaví čelem a více chlapsky než vyhýbavě,“ vysvětlila Peake.

„Já nechci do Pavla Dobeše kopat zpětně, je to můj spolustraník a stále ještě kolega ve vládě. Je to člověk velmi šikovný, na svůj věk se velmi rychle naučil, jak to na ministerstvu dopravy chodí, ale došlo tam k velmi závažným selháním, z nichž vyvozena být odpovědnost zkrátka musí,“ je přesvědčena šéfka strany.

Odchod Dobeše prý řešení reklamací na D47 ani podání žalob na Eurovii neohrozí

Číst článek

Novým ministrem dopravy by se měl stát Robert Vacek, dosavadní podřízený vicepremiérky Karolíny Peake. Poslední rok a půl u ní pracoval jako náměstek sekce pro organizaci boje s korupcí. Za stranu LIDEM také sedí v dozorčí radě ČEZ.

Vacek už dříve na ministerstvu dopravy pracoval jako bezpečnostní ředitel - v době, kdy byl ministrem Vít Bárta. Předtím působil v Národním bezpečnostním úřadu a jako policejní vyšetřovatel.

Podle Karolíny Peake nebude mít v čele ministerstva lehkou situaci. „Je tam celá řada věci, je to nejenom registr, ale také problém ČD Cargo, problém liknavosti ve stavbě a opravách silnic a dálnic,“ vypočítává.

Robert Vacek je možným nástupcem Pavla Dobeše v čele ministerstva dopravy (archivní foto) | Foto: ČTK

„Ministerstvo dopravy je obrovský resort, já nezastírám, že je to resort velmi komplikovaný pod celou řadou tlaků, ale je potřeba, aby se jej ujal někdo, kdo bude dělat skutečně rozhodnutí, která jsou ve prospěch resortu,“ dodává vicepremiérka.

Dobešův pravděpodobný nástupce ale situaci na ministerstvu dopravy hodnotit nechce. „Nemyslím si, že teď je šance – a zrovna v mé pozici, kdy pouze pan premiér dostal mé osobní materiály – abych se nějak vyjadřoval k možným problémům, které na resortu jsou,“ uvedl Vacek.

Je prý ale připraven se funkce ministra dopravy ujmout. Požádal už také o členství ve straně LIDEM. „Mám podanou přihlášku, nejsem si jistý, jestli o ní bylo rozhodnuto. Nabídka přišla v době, kdy jsem měl již podanou přihlášku do strany,“ potvrdil.

Prezident Klaus považuje Dobeše za úspěšného ministra dopravy

Číst článek

Odcházející ministr Pavel Dobeš naopak své další působení v nedávno založené straně ještě zvažuje. Podle něj není Robert Vacek dobrou volbou.

„Já se nedomnívám, že vůbec změny na ministerstvu dopravy jsou vhodné. Za posledních pět let je to šestý nebo sedmý ministr, který na resort přichází. Pro samotný resort to není nikdy vhodné, protože bude pravděpodobně docházet i k personálním obměnám, destabilizaci resortu. Popravdě řečeno, pevně doufám, že kroky, které tam byly v tuto chvíli nastaveny, budou pokračovat,“ míní Dobeš.

Za řízením resortu si prý stojí. „Já myslím, že jsem se snažil té značce udělat dobré jméno a myslím, že celá řada kroků se podařila. Nemáme se za co stydět. To že se nepodařil jeden projekt, který je samozřejmě diskutabilní, je jedna věc. Na druhou stranu, pokud je z 50 projektů jeden neúspěšný… ministerstvo dopravy opravdu není ministerstvem centrálního registru,“ upozorňuje.

Dobeš je v čele ministerstva dopravy od loňského července. Kritiku sklidil hlavně za nový registr vozidel. Ten byl spuštěn 9. července, ale dodnes plně nefunguje – obsahuje řadu chyb a je mnohem pomalejší než předchozí systém. Situaci kolem registru několikrát kritizovala Peake i premiér Nečas. Dobeš přesto své křeslo uhájil.

Martin Drtina, Václava Marešová, Martina Spěváčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme