Ministr dopravy zvažuje bonusy pro firmy za dokončení stavby před termínem

Ministerstvo dopravy přemýšlí o bonusech pro stavební firmy, které zvládnou opravy silnic před stanoveným termínem. Česko totiž letos v létě a pravděpodobně i příští rok potrápí rekordní řada uzavírek. Nejen stát, ale i kraje potřebují do určitého termínu utratit miliardy určené právě na rekonstrukce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní omezení

Dopravní omezení | Foto: František Tichý | Zdroj: Český rozhlas

Bagry, finišery a další těžké stroje jsou letos nedílnou součástí českých cest. Kvůli dopravním omezením musí řidiči jet pomaleji a nezřídka i jen popojíždět v dlouhé koloně. A na objížďkách to často vypadá ještě hůř.

„Ta otrava je opravdu hrozná s tím, co se tu děje. Na lepší cesty se všichni těšíme, ale nejde uzavřít dvě hlavní tepny a čekat, že bude organismus žít,“ říká jeden z nazlobených šoférů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na českých silnicích budou v létě stovky uzavírek. Kolik peněz na něj půjde a jak se o nich mohou řidiči dozvědět, zjišťovala Eva Kézrová

„Jeli jsme do Norska a cestou tam dělali deset kilometrů dálnice. Když jsme se za deset dnů vraceli, tak měli všechno hotové,“ poznamenává další.

Stavební firmy nemají ve smlouvách nařízenou přesnou pracovní dobu, záleží také na použité technologii. Podle ministra dopravy za hnutí ANO Dana Ťoka ale existují možnosti, jak opravy urychlit.

„ I když opravy probíhají poměrně rychle, bavíme se o tom, jak do smlouvy dostat institut, který by firmy motivoval k rychlejší práci. To znamená nějaký bonus za rychlejší provedení a další věci,“ říká ministr s tím, že bonusy by se týkaly soutěží na další modernizace dálnice D1.

Zároveň úřad zvažuje kvůli posledním mírným zimám zkrátit zimní technologickou přestávku, během níž se práce na silnicích přerušují.

Na opravy půjde letos přes 10 miliard

Důvodem obrovského množství oprav v tomto roce je paradoxně dostatek peněz. Celkově je na všechny silnice vyhrazeno 10,2 miliardy korun. Jen na státních cestách to znamená stovky uzavírek, vypočítává generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko čekají v létě rekordní uzavírky silnic. Na podrobnosti se Radiožurnál ptal ministra dopravy Dana Ťoka

„Opravy čekají řidiče téměř na všech tazích, ať už se to týká dálnice D11, kde plánujeme přetah cementobetonové vozovky, na D1 dva úseky. Připravujeme i opravu úseků, které jsou už dneska z našeho pohledu v havarijním stavu, to se týká dálnic D2, D5, pokračování dálnice D1 za Brnem.“

„Jenom k dnešnímu dni máme zasmluvněno 209 zakázek a dobíhají nám tendry na 104 zakázek,“ dodává Jan Kroupa.

Vzájemná koordinace je tak hodně složitá a ke smůle řidičů častokrát z jednoho omezení vjedou do druhého. Ministr dopravy Dan Ťok proto před každou delší cestou doporučuje podívat se na stránky www.dopravniinfo.cz.

„Na webu, který provozuje ŘSD, jsou aktuální informace a nemělo by je tam nic překvapit. Zároveň velmi dobré informace o dopravě jsou na Českém rozhlase, se kterým spolupracujeme,“ upřesnil Daň Ťok.

Redaktoři Zelené vlny v případě jakýchkoli problémů na silnicích vstupují do vysílání Českého rozhlasu okamžitě.

Eva Kézrová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme