Ministr Drábek chce za potíže s vyplácením dávek potrestat manažery

K trestům pro manažery na ministerstvu i na centrálním úřadu práce přistoupí ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 kvůli problémům, které provázejí zavádění nového systému výplat sociálních dávek. Chyby a nedostatky, které se objevily, teď vedení resortu analyzuje. Ministr Drábek se prý do týdne rozhodne koho a jak potrestá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce | Foto: Filip Jandourek

„My v tuto chvíli ty chyby a nedostatky, které se objevily v lednu, tak je analyzujeme, a to jak uvnitř ministerstva práce a sociálních věcí, tak budu požadovat vyvození konkrétní odpovědnosti na Úřadu práce České republiky, a to včetně personálních opatření. Osobní odpovědnost je prostě záležitost, kterou není možné zpochybnit,“ uvedl Jaromír Drábek.

Situaci bude vysvětlovat také na zasedání vlády. Systém vyplácení dávek se změnil od ledna. Všechny podpory, příspěvky a dávky od vyplácejí úřady práce. Převzaly tak agendu od radnic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr práce Jaromír Drábek a stínový ministr práce a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach mluví o potížích s vyplácením sociálních dávek ve Světě o třetí na Rádiu Česko.mp3

Konkrétní opatření chce Jaromír Drábek oznámit do týdne.

„V lednu byly vyplaceny všechny dávky, na které vznikl nárok. To znamená, že sto procent dávek bylo vyplaceno v řádném zákonném termínu. Nicméně je pravda, že v průběhu nasazování toho nového systému se objevila řada chyb a nedostatků, které ztěžovaly práci na jednotlivých pracovištích,“ řekl ministr.

S tvrzením, že v lednu byly vyplaceny všechny dávky, nesouhlasí na základě informací z regionů místopředseda ČSSD a stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach a poslankyně za ODS Lenka Kohoutová.

Problémy s vyplácením sociálních dávek by podle ČSSD měla řešit mimořádná schůze Poslanecké sněmovny. Sociální demokraté proto požádají o její svolání. Podle nich zavedení nového systému provázejí podezření z klientelismu a organizační chyby.

ČSSD už ministra Drábka vyzvala, aby kvůli potížím na úřadech práce odešel z vlády. Drábek to odmítl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a poslankyně za ODS Lenka Kohoutová mluví potížích při vyplácení sociálních dávek v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„Pan ministr je jediný člověk, který je v této zemi spokojený s tím, co se děje na úřadech práce,“ uvedl Zdeněk Škromach.

Dodal, že pokud Jaromír Drábek hledá někoho, kdo manažersky pochybil a kdo za to zodpovídá, měl by se podívat do zrcadla.

„Myslím si, že zásadní pochybení se stalo právě v takové zbrklosti zavádění systému, protože změny zákonů byly vlastně schváleny až koncem roku a víceméně pan ministr od počátku tvrdil – a proto říkám, že to je jeho manažerská zodpovědnost – že to nebude žádný problém a že od Nového roku prostě všechno naběhne dobře,“ řekl Zdeněk Škromach.

K vyplácení dávek mají výhrady i koaliční strany – ODS a Věci veřejné.

„My chce svolat K9 a chceme ubezpečení, že v dalším měsíci nedojde k podobnému stavu jako v lednu. To znamená, že všichni, kteří mají mít peníze v nějaké – v rámci systému – hmotné nouzi a další, tak je mají dostat v únoru a budou je v ruce v únoru skutečně mít,“ řekla Lenka Kohoutová.

Dodala, že ODS chce přesvědčivé argumenty, že software, který je nyní nově zaváděn, je plně funkční a všechny provázanosti fungují, a například také ujištění o tom, že pokladny fungují na všech úřadech práce a nejsou nahrazovány například obecními pokladnami.

Ondřej Houska, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme