Ministr Drábek má vysvětlit problémy s vyplácením sociálních dávek

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 bude vysvětlovat problémy s čerpáním dávek na úřadech práce. Vyplácení funguje od ledna podle nového systému.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Drábek | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

ODS vidí za problémy s vyplácením manažerské selhání na ministerstvu. A chce kauzu probrat na nejbližším jednání koalice.

„Došlo k poměrně riskantnímu rozhodnutí nasadit nové nevyzkoušené softwarové produkty, a tento fakt způsobil velké problémy jak zaměstnancům úřadů práce, tak klientům,“ řekl ve Světě o osmé předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Dodal, že se také z důvodu nedostatku času kvůli problémům s vyplácením dávek neposuzují nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Světa o osmé na Rádiu Česko byli předsedové poslaneckých klubů ODS Zbyněk Stanjura a TOP 09 Petr Gazdík

Ministr Drábek pochybení odmítá. Podle něj systém už nekolabuje a většinu dávek úřady vyplatily. Schůzku koalice ale vítá. Prý věc rád vysvětlí. Zatím podle něho zbývá vyplatit jen jedno procento dávek.

„Čísla jednoznačně říkají, že za tři čtvrtiny ledna bylo vyplaceno 95 procent dávek. Pokud dnes valná většina krajů už má vyplaceno, tak všechny útoky o tom, že systém kolabuje, jsou ve světle těchto čísel, myslím, jasnou lží. Budu jenom rád, pokud se situace vyjasní i na vrcholovém jednání koalice,“ zdůraznil ministr.

Drábka podpořil i předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. Přechod na nový systém prý vždy přináší problémy. „Ke včerejšímu dni byly poslány na účet veškeré sociální dávky za měsíc leden,“ upozornil Gazdík na Rádiu Česko.

Sociální demokracie vyzvala Drábka kvůli problémům s vyplácením dávek k odchodu z funkce. Šéf resortu práce a sociálních věcí podle ČSSD při zavádění nového systému sociálních dávek selhal.

Změny výplat souvisí se sociální reformou. Od letošního roku všechny dávky, podpory a příspěvky vyplácejí úřady práce, které tak převzaly část agendy radnic.

Spory mezi ODS a TOP 09 vyostřují i rozdílné postoje k evropské smlouvě o rozpočtové odpovědnosti. Podle předsedy TOP 09 a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga poškodil premiér Petr Nečas státní zájmy tím, že tuto smlouvu nepodepsal.

Milan Kopp, Tomáš Pavlíček, Martina Spěváčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme