Ministr Drábek podepíše s Českou spořitelnou smlouvu na sociální kartu
Všechny sociální dávky v Česku bude spravovat Česká spořitelna. Ze státní pokladny tak k ní poputuje příští rok 86 miliard korun. Smlouvu státu se spořitelnou podepíše dnes ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Lidé by měli takzvané sociální karty od spořitelny dostat na jaře. Každý bude mít všechny dávky soustředěné na jediném účtu.
Příjemci podpor, dávek a příspěvků začnou čerpat peníze prostřednictvím takzvané sociální karty od konce prvního pololetí. Všichni adresáti státní pomoci ji pak dostanou do konce roku.
Hlavním cílem zavedení Karty sociálních systémů je podle MPSV větší účelovost a adresnost sociálních dávek a také modernizace celého systému. V současnosti jsou dávky vypláceny prostřednictvím třech různých úřadů a třemi různými platebními způsoby - hotovostně, poštovní poukázkou a bezhotovostně.
O sociálních kartách jsme v v Ranním interview Radiožurnálu mluvili s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem.
Příjemci peněz v hmotné nouzi budou kartu povinně využívat k platbám. Zdravotně postiženým bude sociální karta sloužit jako průkazka zvláštních výhod. Ti co pobírají podporu, s ní ale platit nemusí.
Lidé budou moci finanční prostředky čerpat převodem, výběrem z bankomatu, nebo platbou v obchodě. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v Ranním interview Radiožurnálu vysvětlil, co bude pro nositele karty zdarma:
„Jeden výběr každé dávky, tedy nikoliv jednou měsíčně, jak se někde píše, ale když někdo pobírá těch dávek víc, tak výběr každé dávky nebo převod na jiný běžný účet, pokud někdo používá svůj běžný účet. A každé placení při nákupu. To znamená bez ohledu na počet placení při nákupu v každém měsíci libovolné množství placení za odběr zboží.“
Podle Drábkova náměstka Vladimíra Šišky karta zabrání zneužívání dávek. „Co se týká omezení a povinnosti, v případě, že nejde o účelovou dávku, má klient volnou možnost využít jednu ze tří možností. V případě, že jde o účelovou dávku, v souladu zákonem určuje plátce způsob, jakým klient dávku užívá. To určení je podle individuální situace klienta. Stejně jako se dnes děje v hmotné nouzi, týká se to především hmotné nouze,“ přiblížil.
Předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása považuje službu za zbytečnou. „Každý máme svůj účet a nerozumíme tomu, proč máme mít k tomu ještě speciální kartu a převádět si to sami na účet. Nebo já nevím, jak to vůbec bude fungovat,“ uvedl.
Karty mají podle něj smysl u lidí v hmotné nouzi. „Kteří dávky zneužívají, a stát by chtěl mít nad nimi kontrolu. Ale to je pouze minimum příjemců sociálních dávek. Ostatní dostávají řádně dávky, které pobírají léta a potřebují je k tomu, aby si zajistili pomoc, integraci a podobně. Vůbec nevíme, proč se toto dělá,“ dodal Krása.
ČSSD o výhodnosti sociálních karet pochybuje
Tendr na sociální karty kritizovala sociální demokracie a také neúspěšní uchazeči. Obrátili se proto na antimonopolní úřad, aby jej přezkoumal. Kvůli předběžnému opatření úřadu nesmělo ministerstvo s Českou spořitelnou smlouvu uzavřít. Před koncem loňského roku ale nakonec antimonopolní úřad rozhodl, že tendr je v pořádku.
Díky kartě by stát měl ročně ušetřit asi čtvrt miliardy korun. O výhodnosti sociálních karet ale pochybuje stínový ministr práce a sociálních věcí z ČSSD Zdeněk Škromach.
„Dneska, kdo chtěl, má účet u kteréhokoli bankovního ústavu a tam mu peníze chodily. Nyní tady bude na sociální dávky monopol České spořitelny. Zdá se, že ministerstvo to směřuje k tomu, že ačkoliv bylo řečeno, že ne, tak se to bude týkat do budoucna i důchodů. A to je pak samozřejmě o milionech klientů, kteří by vlastně takto měli na státní útraty zřízeny účty u České spořitelny,“ uvedl.