Ministr Drábek rezignuje, pokud se prokáže vina jeho náměstka Šišky

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 dle svých slov cítí plnou odpovědnost za to, že na ministerstvo přivedl svého náměstka Vladimíra Šišku. Ten byl spolu s šéfem IT odboru ministerstva Milanem Hojerem obviněn z podplácení. Pokud se prokáže Šiškova vina, Drábek rezignuje. Uvedl to po zasedání předsednictva TOP 09.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Jaromír Drábek z TOP 09 přijal plnou odpovědnost za to, že na ministerstvo přivedl svého náměstka Šišku | Zdroj: ČTK

„Vzhledem k tomu, že mám pouze tu informaci, že tento člověk byl obviněn z trestného činu podplacení, tak samozřejmě na základě tohoto obvinění jej odvolám z funkce, jakmile to bude z procesních důvodů možné. Protože odvolání může nabýt účinnosti až okamžikem doručení. Odvolání bude platné po dobu vyšetřování toho trestného činu,“ uvedl ministr Drábek a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoji ministra Drábka mluvili na Radiožurnálu první místopředseda TOP 09, ministr financí Miroslav Kalousek a politický komentátor ČRo Petr Nováček

„Já osobně jsem přesvědčen, že obvinění se neprokáže jako opodstatněné. Po devítileté intenzivní spolupráci s panem Vladimírem Šiškou jsem přesvědčen, že se ukáže, že se žádného trestného činu nedopustil. Pokud by však jednoznačně byla prokázána jeho vina, jsem připraven opustit post ministra práce a sociálních věcí.“

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg Drábkovi za jeho postoj poděkoval. Předsednictvo strany za Jaromírem Drábkem stojí a vyjádřilo mu svoji podporu.

Policie chce poslat dva vysoké úředníky ministerstva práce do vazby

Číst článek

Schwarzenberg celou událost označil za nepříjemnou především proto, že vedení strany chybí od policie potřebné informace.

Jako dospělé a důstojné stanovisko označil postoj stranického kolegy Drábka i první místopředseda TOP 09, ministr financí Miroslav Kalousek:

Přehrát

00:00 / 00:00

O svém postoji v kauze na svém ministerstvu mluvil na Rádiu Česko Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí za TOP 09

„Jedná se o odpovědnou reakci odpovědného politika, který ctí jisté zásady politické kultury. Nikdo z nás, ani pan ministr neví, z čeho je jeho náměstek obviněn. Nikdo z nás si ani neumí představit, proč by měl náměstek ministra někoho uplácet. Protože z toho je obviněn. Prostě nemáme žádné informace.“

Kalousek označil minimálně za podivné a neslušné, že když se zatýká na nějakém ministerstvu, a novináři mají informace dříve než ministr.

ČSSD chce Drábkovu hlavu

ČSSD žádá premiéra o Drábkovo odvolání, audit zakázek ministerstva práce a vznik sněmovní vyšetřovací komise. Pochyby jsou podle strany u tendrů za 2,4 miliardy korun.

„Doufám, že pan premiér v tuto chvíli již míří na Hrad za panem prezidentem a onen návrh na odvolání panu prezidentovi předá. Jinak se tato vláda nezapíše, jak by si možná pan premiér Nečas přál, do dějin České republiky jako vláda boje proti korupci, ale vládou softwarových machinací, protože toto není jediný případ podivných výběrových řízení,“ uvedl stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc.

„My všechny zakázky, všechna výběrová řízení, všechny smlouvy, dokonce i jednání výběrových komisí zveřejňujeme na webových stránkách ministerstva. Každý občan, který chce, si může udělat obrázek sám. Prohlášení zástupců ČSSD je takové plácnutí do vody. Vše je transparentní, není co vyšetřovat,“ reagoval Drábek.

Podle politického komentátora ČRo Petra Nováčka je případ pro TOP 09 velmi nepříjemný:

„Když se jakákoli politická strana dostane těsně před volbami do řečí, navíc když pan Drábek je také jedním z místopředsedů TOP 09, není to samozřejmě pro stranu nic veselého.“

Vyšetřování může trvat i několik let

Státní zástupce Petr Boš Radiožurnálu řekl, že o návrhu na vzetí obou mužů do vazby rozhodne do zítřejšího rána. Teď se podrobně seznamuje se spisem. Pokud usoudí, že by mohli zadržení utéct nebo třeba ovlivňovat svědky, pošle soudu návrh, aby skončili ve vazbě. Soud pak bude mít na rozhodnutí 24 hodin.

Teď jsou podle protikorupční policie Vladimír Šiška i Milan Hojer pořád zadržení. To znamená buď u výslechu, nebo v cele předběžného zadržení.

Policejní vyšetřování může trvat i několik let. Předpokládejme, že ministr Drábek by odstoupil po pravomocném rozsudku, který Šišku odsoudí nebo naopak zprostí. Tak i tak to dřív než po sněmovních volbách za dva roky nebude. Radim Bureš z protikorupční organizace Transparency International proto Drábkův výrok považuje jenom za politické gesto.

„Vyšetřování každého korupčního případu je podrobná dlouhodobá záležitost. Pokud bychom brali pravomocný rozsudek, to se velmi těžko dá stihnout do příštích voleb. Takže ten výrok pana ministra Drábka o rezignaci v případě, že se prokáže vina, je prostě určité mediální vyjádření, které moc nekoresponduje s nějakými konkrétními kroky,“ řekl Radim Bureš.

Vladimír Kroc, Petr Medek, Věra Pfeifferová, pir, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme