Ministr Drábek slíbil dalších 140 milionů korun na sociální služby

Neziskové organizace, které se starají o nemocné, staré a hendikepované lidi, dostanou 140 milionů korun navíc. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek to řekl po jednání s lidmi ze sociálních služeb a Asociace krajů. Peníze chce najít v rozpočtu svého úřadu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) | Zdroj: ČTK

Drábek slíbil, že organizacím pošle 190 milionů korun a dalších 140 milionů by mohlo následovat.

„Kromě toho jsem přislíbil poskytovatelům sociálních služeb, že udělám všechno proto, aby oblast sociálních služeb byla dofinancována další částkou 140 milionů korun, tak aby byl naplněn požadavek, který dnes má ministerstvo na stole – požadavek na dofinancování sociálních služeb ve výši 330 milionů korun,“ uvedl ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dohodě na navýšení výdajů na sociální služby diskutovali ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a ředitel o.s. Naděje Ilja Hradecký

Podle něj se další peníze najdou především díky úsporám v rámci úřadu, na provozních výdajích i informačních systémech. Ministr také připomíná, že sociální služby nejsou placeny jen ze státního rozpočtu a je třeba hledat i jiné zdroje.

„Jednotlivá čísla se úplně nedají vytrhávat z kontextu. Kromě státního rozpočtu jsou sociální služby financovány také z jiných zdrojů – z evropských peněz, z krajů, z příspěvků na péči, které také platí stát, od sponzorů, zřizovatelů, klientů,“ vypočítává Drábek.

„Jsem přesvědčen o tom, že sociální služby v tuto chvíli potřebují více zdrojů, ale že to musíme řešit jako problém, který není jenom na straně státu,“ míní ministr práce a sociálních věcí a pokračuje:

„Máme na stole požadavky za 330 milionů korun. V letošním roce je vyčleněno na dotace do sociálních služeb přes 6 miliard korun, další více než miliarda korun je z individuálních projektů z evropských peněz, další výzva je vypsána v operačním programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Skutečně nemůžeme problém zužovat jenom na financování ze strany státu.“

Podle Jaromíra Drábka jsou navíc dotace na sociální služby jednou z mála položek státního rozpočtu, kde oproti loňsku došlo k navýšení – zhruba o 100 milionů korun. Diskutovat se proto podle něj musí i o efektivitě poskytovaných služeb, aby se „nepromarnila ani koruna“.

Demonstrace je prozatím zažehnána

Neziskové organizace díky dohodě odvolaly demonstraci před ministerstvem práce a sociálních věcí, kterou plánovaly na příští pondělí. Jestli je však hrozba protestů skutečně zažehnána, se podle zástupců sociálních organizací teprve ukáže.

„Pan ministr přislíbil, že do konce dubna by měly být zveřejněny výsledky, jak je rozdělených 330 milionů a do poloviny května bychom se měli sejít na dalším jednání. Pokud se ukáže, že setrvává podfinancování sociálních služeb, tak k té demonstraci budeme muset přikročit,“ říká ředitel občanského sdružení Naděje Ilja Hradecký.

Dohodu ocenil i prezident Asociace poskytovatelů Jiří Horecký, přesto podle něj není situace zcela vyřešená: „Některé služby už zavřené byly, byť hovoříme o desítkách. Počty propuštěných zaměstnanců se blíží ke stovkám.“

„To je situace, která teď již nepůjde vrátit. Proto jsme vznesli i ten další požadavek, že je potřeba dát poskytovatelům velmi rychle nějakou zpětnou vazbu, a to do konce dubna, že jsou nějaké další peníze na cestě,“ uvedl Horecký.

Na sociální služby loni stát vydal 25,5 miliardy korun, z toho necelých 7 miliard formou dotací poskytovatelům služeb a 18 miliard korun v příspěvcích na péči, za které si mohou postižení či senioři služby platit.

Lenka Jansová, Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme