Ministr Drábek sociálním službám půl miliardy navíc neslíbil

Potřebnou zhruba půl miliardu korun dnes ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek poskytovatelům sociálních služeb neslíbil. Zástupci asi deseti největších neziskových organizací v České republice tak z jednání s ním odcházejí pouze s příslibem další diskuze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Drábek | Foto: Filip Jandourek

„Já si v situaci, kdy jsem minulý týden hlasoval pro vázání výdajů, neumím představit, abych následující týden přišel na vládu s požadavkem na úpravu státního rozpočtu směrem k navýšení,“ říká k jednání Drábek. Podle něj není možné se k problému stavět tak, že se přidá půl miliardy ze státního rozpočtu.

Ministr Drábek proto o navýšení dotací nechce ani slyšet. Podle něj šla na sociální služby zhruba navíc stejná částka jako v minulých letech - přes šest miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty večerních Ozvěn dne na Radiožurnálu byli ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a ředitel Charity ČR Oldřich Haičman

„Kromě toho jsme v polovině ledna vypsali pokračování takzvaných individuálních projektů – to jsou finanční prostředky, které je možné čerpat z Evropské unie – ve výši přes 1 miliardu korun,“ dodává s tím, že se za následující dva měsíce nedostalo ministerstvu práce a sociálních věcí žádné žádosti o čerpání těchto projektů.

„My jsme panu ministrovi navrhovali: ,Dejte nám na pokrytí současné krize nebo výpadku individuálních projektů půl miliardy, a pokud se přes kraje podaří získat další finance z Evropské unie, my je zase do státního rozpočtu vrátíme.' Pan ministr řekl, že nebude populistou a že vládu o tuto částku ani nepožádá,“ shrnuje náplň a výsledky jednání ředitel Charity ČR Oldřich Haičman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání poskytovatelů sociálních služeb s ministrem Drábkem se účastnil také prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký

Představitelé neziskových organizací totiž doufali v alespoň v částečné vyřešení financování. „Samozřejmě spokojení nejsme, protože ta půlmiliarda, kterou požadujeme na navýšení rozpočtu, je minimum, co je potřeba, aby sociální služby zůstaly při životě do konce tohoto roku,“ uvádí Pavla Vopeláková z Armády spásy.

Další jednání mezi Drábkem a poskytovateli sociálních služeb by se mělo uskutečnit do 14 dnů, a to i za účasti Asociace krajů České republiky. Práce ve spolupráci s kraji vidí ministerstvo práce a sociálních věcí alespoň částečnou šanci na řešení problému.

„Já jsem vyjádřil připravenost v té diskuzi pokračovat, ale není možné stavět ultimáta typu: ‚Přidejte půl miliardy korun, nebo se něco stane.‘ Těch zdrojů je potřeba využít více a není možné se zaměřovat pouze na státní rozpočet,“ uzavírá Drábek.

Za navýšení dotací budou poskytovatelé demonstrovat

Poskytovatelé sociálních služeb už dříve uvedli, že pokud peníze nedostanou, jsou odhodláni protestovat. Do Prahy proto v reakci na Drábkův postoj k navýšení dotací pro sociální služby svolali protestní akci.

„Náš problém to neřeší, dohodli jsme se tedy s ostatními poskytovateli, že 16. dubna uspořádáme společnou demonstraci za budovou ministerstva práce a sociálních věcí,“ potvrzuje Oldřich Haičman.

Sociální služby jsou v ohrožení, víc než 200 by jich mohlo skončit

Číst článek

Zánik hrozí asi 200 službám, které pečují o seniory nebo lidi bez domova. Případný kolaps by vedle nich nejvíc pocítili také mentálně postižení. Podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiřího Horeckého jsou v kritické situaci například nízkoprahová zařízení, terapeutické služby nebo poradenství.

Eva Rajlichová, Veronika Sedláčková, Jan Richter, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme