Ministr Drobil chce na velké firmy použít ‚cukr a bič‘

„Ostravě a okolí se bude dýchat lépe,“ přesvědčoval před časem ministr životního prostředí Pavel Drobil při své návštěvě Moravskoslezského kraje. Jeho úřad má dnes bilancovat, kolik měst, obcí a firem se zatím přihlásilo na výzvu k účasti na projektech, které mají pomoct hlavně tamnímu ovzduší. Ministerstvo chce podle slov svého ministra tlačit velké firmy do ekologických investic i politikou 'cukru a biče'.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál společnosti ArcelorMittal Ostrava | Foto: ArcelorMittal Ostrava

„Výzva začala 13. září a bude končit v květnu příštího roku. Nebudu tedy mluvit o tom, kolik firem a obcí na tuto výzvu zatím zareagovalo. Již nyní ale mají velká města v Moravskoslezském kraji připraveny projekty v investiční částce osm až deset miliard korun. Na těchto a dalších projektech se bude ministerstvo podílet čtyřmi miliardami korun, budeme posuzovat ty pro kraj nejpřínosnější,“ říká ministr životního prostředí Pavel Drobil.

Přehrát

00:00 / 00:00

drobil.mp3

Například Arcellor Mittal slibuje investici za 4,5 miliardy korun. Podle ředitele společnosti pro životní prostředí Petra Baranka by tak hutní gigant snížil hlavně produkci prachu:

„Nejvýznamnější z projektů jsou odprášení aglomerace, odléváren a vysokých pecí, injektáž prachového uhlí do stejných zařízení. Dále pak snížení fugitivních emisí z nakládání se surovinami a vápnem. Budeme tak vypouštět menší množství emisí, než máme v současné době uloženo integrovaným povolením, které vydal krajský úřad.“

Kritici se ale pozastavují nad tím, proč by měl stát z veřejných prostředků dotovat nadnárodní soukromé firmy, které v Česku slušně vydělávají. Ony samy by přece měly zajistit, aby jejich byznys nebyl na úkor okolí.

„Mittalu jsem minulý týden, kdy si stěžovali, že můj úřad nevydal souhlasné stanovisko k EIA modernizace jednoho z jejich provozů, který by zvýšil prašnost v kraji, vyslal jasný signál, že pokud chtějí v této aglomeraci podnikat, budou muset výrazně zvýšit svoje investice do Moravskoslezského kraje,“ uvádí Drobil a pokračuje:

„Jen potřebné investice v samotné společnosti Mittal se odhadují na 12 miliard korun a proto mi přišlo velmi úsměvné, když tisková mluvčí společnosti reagovala na zamítavé stanovisko ministerstva tím, že Mittal již do ekologie investoval dvě miliardy korun. Přitom jen své matce sídlící v Londýně, půjčila společnost z prostředků vyprodukovaných v Moravskoslezském kraji asi 30 miliard korun. Vyzívám Mittal, aby začal něco dělat, jinak se jim v této zemi a v tomto regionu bude podnikat velmi špatně.“

‚Je třeba neplakat a makat‘

„Na dnešní schůzce se zástupci velkých firem z regionu budu žádat o dobrovolné investice do životního prostředí, které nebudou podmíněny žádnými dotacemi ze strany státu. Chci uplatňovat politiku cukru a biče. Pokud se firmy budou chovat tak, jak se sluší v Evropské unii a ne v nějaké banánové republice, budou se moci v ekologických investicích dočkat i pomoci státu,“ konstatuje ministr životního prostředí Drobil.

Onen 'bič' by podle ministra mohl v krajním případě znamenat například i zastavení provozu.

Snahám vlády o zlepšení ovzduší v Moravskoslezském kraji ovšem paradoxně neprospějí kroky ministra dopravy Víta Bárty. Škrty, které provedl, zastaví stavbu silnice 1/11 mezi Ostravou a Opavou, obchvatu Bohumína ve Skřečoni a prodloužení ulic Místecká a Rudná v Ostravě.

Primátor krajského města, které kvůli tomu podalo na stát žalobu, Petr Kajnar to považuje za tragédii pro ostravské ovzduší:

„Je to rána pod pás, protože se jedná o dopravní stavby, které by měly pomoci zlepšit životní prostředí v Ostravě. Jsem rád, že jsme žalobu podali a nestáhneme ji, dokud vláda nezačne reagovat tak, jak by měla. Zastavení těchto staveb je tragédie.“

„Budeme dál pracovat na tom, aby všechny zastavené stavby v Moravskoslezském kraji byly realizovány. Je třeba neplakat a makat,“ reaguje Drobil.

Tomáš Pavlíček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme