Ministr Fiala zastavil Dobešovu reformu regionálního školství

Ministerstvo školství ustupuje od plánů svého bývalého šéfa Josefa Dobeše a zastavuje kritizovanou reformu regionálního školství. Ta počítala s tím, že peníze budou školám rozdělovány podle naplněnosti tříd. Ministr Petr Fiala ale se změnami počká do doby, než bude jasný návrh rozpočtu pro příští dva roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ilustrační foto.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Teprve poté mají úředníci resortu vymýšlet nové možnosti, jak peníze mezi školy rozdělovat. Původní návrh by přitom ohrozil existenci řady škol v malých obcích, na což si stěžovali mnozí starostové. Petici proti reformě podepsalo přes 62 tisíc lidí.

Nově by školy mohly dostávat jednotný příspěvek na každého žáka plus paušál.

„Změna způsobu financování regionálního školství je nutná, nicméně došlo k celé řadě okolností, které nás nutí přehodnotit tu situaci,“ potvrdil v Ozvěnách dne náměstek ministra školství Ladislav Němec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody zastavení reformy regionálního školství vysvětlil v Ozvěnách dne náměstek ministra školství Ladislav Němec

„První je vázání rozpočtu, kapitoly školství, a druhým velice důležitým okamžikem je příprava rozpočtu na rok 2013 a 2014, protože to může zásadně změnit parametry i celý systém. Zatím nejsme schopni říci, do jaké míry a v jaké podobě,“ uvedl náměstek.

Ladislav Němec současně odmítl, že by za rozhodnutím nového ministra bylo to, že původní reformní plány nebyly zcela domyšlené a skutečně mohly vést k zániku řady venkovských škol.

„Celý ten systém byl připravován velice pečlivě na základě analýzy financování regionálního školství v uplynulých letech, nicméně v počátcích byl ne zrovna úplně ideálně ze strany ministerstva medializován. Proto vznikla taková velká vlna nevole,“ konstatoval náměstek ministra.

Nový systém financování regionálního školství by podle něj měl stabilizovat rozpočty jednotlivých škol, protože současný způsob financování je do budoucna neudržitelný.

Veronika Sedláčková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme