Ministr financí Babiš posílil rozpočty dopravy i ministerstva životního prostředí

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dostane pro rozpočet na příští rok o 250 milionů korun navíc. Ministr Richard Brabec (ANO) obhájil na ministerstvu financí své požadavky například na zvýšení peněz pro péči o krajinu nebo posílení inspekce životního prostředí. Řekl to dnes po jednání se šéfem státní kasy Andrejem Babišem (ANO).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr životního prostředí Richard Brabec

Ministr životního prostředí Richard Brabec | Foto: Filip Jandourek

Škrty nicméně ministerstvo neminou, budou ale menší. Jen na provozních nákladech už MŽP podle Brabce meziročně ušetřilo 100 milionů korun.

"Dá se říct, že odcházím spokojen. Znovu ale zdůrazňuji, že jsem nepřišel utrhnout nic ze státního rozpočtu navíc. Opravdu jsme výrazně ušetřili. Bavíme se o částce škrtů, kdy došlo k zásadnímu škrtu oproti loňskému roku a byly tam i škrtnuty deseti procenty prostředky, které se netýkaly provozních nákladů," uvedl ministr.

„U klíčových věcí, které se týkaly právě třeba České inspekce životního prostředí nebo Programu péče o krajinu, jsme tu částku navýšili.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr životního prostředí Richard Brabec přiblížil, s jakými požadavky jde na jednání s Andrejem Babišem o navýšení rozpočtu svého resortu

Jediné, co podle Brabce zůstává otevřené, je financování programu Nová zelená úsporám. V něm ale záleží na cenách emisních povolenek a kurzu koruny vůči euru. Ještě se tím bude zabývat vláda.

Program péče o krajinu obsahuje stovky opatření, mimo jiné i na prevenci sucha. Peníze navíc pomohou obnovit například mokřady, tůně a remízky. Využijí se také na záchranné stanice pro zvířata.

Zvýšit rozpočet chce Brabec také Českému hydrometeorologickému ústavu kvůli zpřesnění předpovědní a výstražné služby. Ministerstvo by tedy mělo disponovat podobnou částkou jako letos. Letošní rozpočet činí 4,25 miliardy korun.

Ministr Brabec ještě právě teď s Andrejem Babišem jedná o necelých dvou miliardách korun na asistenty a vyšší soudní úředníky.

Pení­ze pro dopravu a spravedlnost

Přes dvě miliardy korun dále dostane ministerstvo dopravy pro stavby silnic a dálnic, posílí také rozpočet ministerstva spravedlnosti.

Na zahájení klíčových dopravních staveb chtěl ministr dopravy Dan Ťok tři miliardy korun, odešel se dvěma miliardami. „Tam mám navíc špatnou zprávu, kraje nedostanou z rozpočtu roku 2016 ani korunu,“ řekl Ťok.

Podle Babiše návrh rozpočtu vyčerpávají nové výdaje na bezpečnost a migrační politiku:

„Určitě nechci, aby se stalo to, co v minulosti, že některé stavby nemohly začít, protože nebyly peníze. Takže ty peníze prostě musíme sehnat. Evropa dneska čelí obrovské výzvě z hlediska uprchlíků, bezpečnosti a terorismu. Takže to jsou věci, se kterými jsme nepočítali.“

Resort spravedlnosti bude mít příští rok v rozpočtu o miliardu korun víc. Ministr Pelikán chtěl původně miliardy dvě, i polovina je podle něj pro justici dobrá zpráva. Pomůže to zaplatit tři stovky nových právníků, kteří budou pomáhat na soudech.

„To jsou lidé, kteří by měli pomoct soudcům s jejich každodenní prací. Měli by to být právníci, čili lidé kvalifikovaní. Bude to nejen rychlejší, ale i kvalitnější. Měl by tam být větší kontakt s právní vědou, protože by to měli být lidé, kteří vycházejí ze škol, takže přinášejí nějaký čerstvý pohled. Mohlo by to rozhýbat to soudnictví,“ tvrdí Pelikán.

ČTK, Marika Táborská, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme