Ministr financí Mertlík vysvětlí důvody demise
Odstupující vicepremér a ministr financí Pavel Mertlík ve středu veřejnosti objasní důvody své nečekané demise. V úterý se Mertlík omezil pouze na konstatování, že rezignoval kvůli tomu, že nebyl schopen ovlivnit některá zásadní rozhodnutí vlády.
V poslední době nedokázal například ve vládě prosadit svoji koncepci privatizace energetických podniků. V neděli také neuspěl na sjezdu ČSSD ve volbách na křeslo místopředsedy strany.
Jako důvod uvedl Pavel Mertlík malou schopnost ovlivnit některá zásadní rozhodnutí vlády. Někteří sociálně demokratičtí poslanci a také ministr kultury Pavel Dostál ještě dnes ráno o Mertlíkově demisi nic nevěděli. Sám Mertlík chce o svém odstoupení informovat zítra dopoledne na tiskové konferenci.
Mertlík naznačil, že hlavním důvodem jeho odstoupení je neschopnost prosadit své návrhy - zejména při privatizaci energetik - proti návrhům ministra průmyslu Miroslava Grégra.
První náměstek ministra financí Jan Mládek v reakci na odstoupení ministra financí Pavla Mertlíka oznámil, že podobný krok také zvažuje. Za hlavní důvod takového postupu označil neuspokojivý stav veřejných financí.
Později Jan Mládek oznámil, že rezignuje ke konci května. Tento čas chce věnovat k dokončení rozdělané práce. Mládek očekává, že dnešní rezignace Mertlíka, jeho a zároveň šéfa Fondu národního majetku Jiřího Havla zpozdí rozběhnutou privatizaci o pár měsíců. Mládek má na mysli zejména privatizaci energetik a telekomunikací, nikoli Komerční banku.
Pavel Mertlík svou rezignaci oznámil také kolegům ze sociálnědemokratického poslaneckého klubu. Českému rozhlasu to potvrdil místopředseda Poslanecké sněmovny František Brožík. Podle něj nyní probíhá jednání poslaneckého klubu. Jestli premiér demisi přijme, bude potom na něm, aby zajistil chod ministerstva a sehnal na tento post odpovídající osobu.
Prezident Václav Havel zatím nebyl osobně o demisi ministra financí informován. Zprávu ale nepovažuje za dobrou.
Stínový ministr financí Čtyřkoalice Ivan Pilip se domnívá, že Pavel Mertlík byl respektovaným odborníkem, který se často dostával do sporů s některými členy vlády kvůli stylu politiky. Podle něj to je zpráva špatná.
Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma řekl Českému rozhlasu 1, že osobně lituje odchodu Pavla Mertlíka z postu ministra. Považoval ho za dobrého ministra financí a intelektuálně poctivého člověka. Jako instituce ale musí spolupracovat s každou vládou a s každým ministrem.
Demisi ministra financí Pavla Mertlíka přivítal předseda KDU-ČSL Jan Kasal. Pro Český rozhlas Kasal zároveň odhaduje, že Mertlík mohl mít dva důvody, které jej k odchodu z ministerské funkce vedly, a to neúspěch na sjezdu sociálních demokratů, kdy jako místopředseda vlády neuspěl při volbě místopředsedy. Druhou vážnější přičinu vidí v nesouhlasu s ekonomickou politikou této vlády. Kasal měl prý k Mertlíkově práci řadu výhrad, a proto jeho odchodu nijak neželí.
Koruna v úterý v bezprostřední reakci na demisi ministra financí Pavla Mertlíka reagovala poměrně prudkým oslabením o zhruba 15 haléřů až na 34,83 korun za euro. Podle ekonomického analytika Davida Marka by oslabení nemuselo být krátkodobé a mohlo by trvat delší dobu. Trh bude totiž čekat na případné přijetí demise premiérem a pokud se infromace potvrdí, potom by to oslabení mohlo trvat delší dobu.
Podle ekonomického analytika Petra Zahradníka ale není oslabení koruny jedinou reakcí na ministrovu demisi. Už hodinu potom došlo k výraznému propadu všech finančních indikátorů - zejména se to týkalo kurzů akcií společností, které mají nějakou souvislost s chystanou privatizací. Další negativní dopady budou spojeny s dalšími privatizačními procesy. Zahradník se domnívá, že realizace privatizačních procesů může být oddálena nebo posunuta.