Ministr financí navrhne vládě půjčku pro MMF, mluví se o 38 miliardách

Česká vláda nejspíš půjčí Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) na záchranu eura jednu a půl miliardy eur, tedy asi 38 miliard korun. Dnes s tím vládu seznámí ministr financí Miroslav Kalousek. Konkrétní částku ale nepotvrdil. Česko nicméně podle něj prosbu MMF s nejvyšší pravděpodobností vyslyší.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředsedkyně vlády Karolína Peake a ministr financi Miroslav Kalousek na schůzi vlády

Místopředsedkyně vlády Karolína Peake a ministr financi Miroslav Kalousek na schůzi vlády | Zdroj: ČTK

„Vezmeme-li naši čistou pozici, kterou nám nikdo nepůjčil, ale dal v rámci solidarity z peněz daňových poplatníků ostatních evropských zemí, tak jsme obdrželi 176 miliard korun. V tomto světle říct, že neposkytneme teď žádnou pomoc, je podle mého názoru morálně neobhajitelné,“ uvedl Miroslav Kalousek.

Podle původních představ Evropské unie měl být příspěvek Česka asi 3,5 miliardy eur. Návrh ministra Kalouska je tak ani ne poloviční. To, že částka by měla být výrazně nižší než původně požadovaných tři a půl miliardy eur, řekl už dříve premiér Petr Nečas.

Na záchranném eurovalu se zatím odmítly podílet dvě země, které nemají společnou evropskou měnu - Velká Británie a Bulharsko.

Vyslovení nedůvěry vládě má být těžší

Vláda dnes také projedná změnu týkající se vyslovení nedůvěry vládě. Mechanismus počítá s tím, že opozice bude moci dát hlasovat o nedůvěře kabinetu jedině v případě, že přijde se jménem nového kandidáta na premiéra a ten se ke své kandidatuře navíc písemně zaváže. Mezi jednotlivými pokusy o svržení vlády má být půlroční lhůta.

Protože jde o ústavní zákon, koalice bude potřebovat i hlasy opozičních poslanců. Předkladatelka návrhu, vicepremiérka Karolína Peake je proto spíše skeptická.

„Zatím mám signály z opozice, že se k návrhu staví spíše negativně. Já jsem i z důvodů, aby náhodou současná opozice si nemyslela, že tato koalice jim chce blokovat vyslovování nedůvěry vládě, navrhla do zákona účinnost až od 1. 1. 2014. To znamená, že to není nástroj pro blokování vyslovování nedůvěry touto opozicí této vládě, ale pravidlo pro další volební období,“ řekla Karolína Peake.

Igor Maňour, ČRo 1 - Radiožurnál, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme