Ministr financí vysvětloval starostům daňovou reformu

Chystaná reforma veřejných financí obce nijak nepoškodí - o tom se dnes snažil starosty a primátory na jejich kongresu v Brně přesvědčit ministr financí Miroslav Kalousek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek | Zdroj: ČTK

Podle něj sice v souvislosti se změnami daňových sazeb může dojít k výpadku až devět miliard korun, ty ale bude vláda obcím plně kompenzovat. Podle opozice je ale zatím návrh nekonkrétní a jeho princip obce poškodí, proto předloží konkurenční návrh. Také mnozí starostové jsou spíše skeptičtí.

Nový systém bude přehlednější a spravedlivější, získat by měly především menší obce, slibuje ministr financí Miroslav Kalousek. Konkrétní budoucí podobu rozpočtového určení daní ale zatím prezentovat nemůže: "Novelu můžeme předložit teprve poté, co bude zřejmé, jaké změny daňových sazeb projdou sněmovnou. Předkládat to předtím, nemá žádný smysl, protože bychom to předkládali na datech, která by byla neexistující."

S tím ale zásadně nesouhlasí bývalý ministr pro místní rozvoj a současný poslanec ze ČSSD Radko Martínek. Jeho strana má vlastní návrh hotový a předloží ho sněmovně v následujících týdnech: "Předložit rozpočtové určení v červnu, červenci znamená, že s velkou pravděpodobností nebude pro příští rok projednáno, schváleno."

I když řada starostů už nyní reformu kritizuje, podle předsedy Svazu měst a obcí Oldřicha Vlasáka je to předčasné. Vítá i slib ministra Kalouska, že případný propad obecních rozpočtů bude stát kompenzovat. "Pakliže máme ve svých rozpočtech získat prostředky pro spolufinancování například ze strukturálních fondů EU, tak musíme jasně vědět, jaký bude příjem v následujících letech," připomněl Vlasák.

Milan Kopp, Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme