Ministr Fuksa bude jednat v Německu o dioxinech

Ministr zemědělství Ivan Fuksa se na mezinárodním zemědělském a potravinářském veletrhu Grüne Woche v Berlíně schází k jednání s německou ministryní zemědělství Ilse Aignerovou. Tématem budou krmiva kontaminovaná dioxinem. Aféra vypukla v Německu na přelomu roku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zemědělství Ivan Fuksa

Ministr zemědělství Ivan Fuksa | Zdroj: ČTK

Víc biopotravin v jídelníčku našich západních sousedů, přísnější kontroly a stovky vybitých hospodářských zvířat. To je prozatímní bilance německé aféry, kdy se v mase a vejcích našly nebezpečné dioxiny. Doslova zděšení vyvolala pak informace, že k výrobě tisícovek tun krmných tuků používala severoněmecká firma látku, určenou výhradně pro technické účely.

Příslušné české instituce uklidňují veřejnost, že dioxiny se v mase dovezeném z Německa nenašly. O problému dopoledne mluvila krátce na berlínském potravinářském veletrhu Grüne Woche německá ministryně zemědělství Ilse Aignerová i se svým českým protějškem Ivanem Fuksou. K delšímu jednání se sejdou ještě odpoledne.

Přehrát

00:00 / 00:00

fuksa.mp3

A jak ministr Fuksa potvrdil v Ozvěnách dne, hlavním tématem bude právě dioxinová aféra. „Samozřejmě. Ono už včera při slavnostním zahájení zaznívala z každého vystoupení velká kritika selhání monitorovacího a informačního systému,“ řekl.

Dodal, že na veletrhu je přítomno téměř 50 ministrů zemědělství z celého světa a většina z nich podle Fuksy konstatovala, že to, co se odehrálo v Německu je kriminální čin a vyžadují, aby byl velmi důsledně až exemplárně potrestán.

„Aby si v budoucnosti nikdo nedovolil jakékoliv zadržování informací. A dále hovoří o nových regulačních systémech, které nejenom mají chránit potravináře a producenty formou speciálního nového pojištění, ale také zpřísnění a rozšíření monitorovacího systému,“ přiblížil.

Podkopána důvěra

Aféra podle Fuksy podkopala důvěru v německé výrobky zejména sousedních zemí: „Dál od Německa se dioxinová vlna moc nerozšířila. Nicméně čím blíže k Německu tím je důvěra velmi vážně podkopána.“

„Protože do toho spadla i řada farem a exportérů a tím pádem v naší zemi importérů, kteří produkovali a dováželi nezávadné potraviny, nicméně dostali nálepku, že importují z inkriminovaných rizikových oblastí a samozřejmě to všechny poškodilo. A teď se tady vede diskuse, jakým způsobem by je mělo Německo odškodnit,“ řekl ministr.

Ministr v Ozvěnách dne také ujistil, že se veřejnost v ČR nemusí obávat, že by v obchodech natrefila na maso či vejce, které budou obsahovat škodlivé dioxiny. „Samozřejmě nelze to stoprocentně nikdy deklarovat, ale za stávající situace si dovolím říct, že se obávat nemusí,“ uvedl.

Německé potraviny v Česku dioxiny neobsahovaly

V této souvislosti ministr také zdůraznil, že už byly vyhodnoceny vzorky vajec a masa, které se dostaly ze závadných oblastí Německa do některých českých obchodů, a na které se zpožděním upozornila německá strana. „A podle výsledků hodnocení potraviny nebyly závadné, neobsahovaly dioxiny,“ dodal.

Upozornil také na to, že se připravuje řada dalších opatření, která by měla zpřesnit, zjednodušit a zdokonalit monitorovací systém.

„Na toto téma jsem tady jednal třeba už se slovinským či polským ministrem a věřím, že se tomu bude věnovat i diskuse ministrů zemědělství v Bruselu, která začíná v pondělí. Chceme silně diskutovat i o tom, aby každá potravina měla uvedenou zemi původu,“ přiblížil ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Katarína Brezovská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme