Ministr Heger bude kvůli lékařům jednat se záchrankami a odbory

Zástupci zdravotnických záchranných služeb se dopoledne sejdou s ministrem Leošem Hegerem. Šéf resortu zdravotnictví bude zjišťovat možnosti záchranek, jejich rezervy, kapacity a hlavně schopnost rozšiřovat systém neodkladné přednemocniční péče. I ten je ale ohrožen odchodem lékařů stejně jako nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranka přiváží zraněnou pacientku | Foto: zzspak.cz

S tím, že možnosti záchranných služeb jsou omezené, půjdou jejich zástupci na dnešní jednání s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09). Chtějí si tedy hlavně vyjasnit realitu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý v Ranním interview Radiožurnálu

Podle předsedy Asociace zdravotnických záchranných služeb Marka Slabého je problém i v tom, že může dojít k odlivu externích lékařů, kteří slouží mimo pracovní dobu.

„My samozřejmě lékaře oslovujeme, snažíme se s nimi nějakým způsobem domluvit. Je ale možné, že může dojít k redukci lékařských posádek, to znamená k navýšení počtu nelékařských posádek, které jsou vynikajícně vyškoleny, jsou to profesionálové,“ uvedl Slabý ve vysílání Radiožurnálu.

Nejde ale jen o personál, v ohrožení je podle Slabého i jinak poměrně vyvážený systém, který by mohl v krajích zkolabovat. „Panu ministrovi vysvětlíme možnosti zdravotnických záchranných služeb, jejich rezervy, kapacity a schopnosti. Musíme si vyjasnit realitu,“ dodal.

Sanitky by měly od března převážet pacienty do těch nemocnic, kde bude po odchodu lékařů péče zajištěna. Podle šéfa resortu Hegera nebude nutné posílení záchranek, jen budou jezdit s pacienty větší vzdálenosti.

„Lze očekávat, že v klasické dopravní zdravotní službě, to jsou běžné sanity bez houkaček, tam bude potřeba větší. Kapacity mají pravděpodobně dost. Oni se dnes rádi ucházejí o zakázky, protože platby za převozy pacientů jsou přímé. Zájem z jejich strany tak bude,“ řekl ministr.

Hegera dnes čeká také schůzka s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslavem Zavadilem. Ten bude chtít slyšet konkrétní řešení, jak chce kabinet situaci po plánovaném odchodu nemocničních lékařů řešit.

Podle zdravotnických odborů kvůli odchodu doktorů hrozí i propouštění sester a dalšího personálu. Některá oddělení by se totiž zřejmě pro nedostatek lékařů musela uzavřít, takže by prý o práci mohli přijít i ostatní zdravotníci.

Martin Hromádka, Alžběta Havlová, Lenka Jansová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme