Ministr Heger: IZIP se může vrátit

Tolik diskutovaný projekt IZIP se znovu ocitá na scéně. Podle ministerstva zdravotnictví by Všeobecná zdravotní pojišťovna mohla do tohoto projektu nasypat další peníze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciál Martina Veselovského. Úplatky, nebo poplatky ve zdravotnictví? Leoš Heger

Speciál Martina Veselovského. Úplatky, nebo poplatky ve zdravotnictví? Leoš Heger | Foto: Filip Jandourek

„Ono nikde není řečeno, že by se ten IZIP nemohl přihlásit. Jestli IZIP bude vyžadovat méně peněz, než vyžadoval do teď, za ty funkce, které dělal, tak možná je to reálné. Konečně na něj bude výběrové řízení. Je potřeba vypsat výběrové řízení, aby se ušetřilo,“ řekl v diskuzním pořadu Studio Česko ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Přehrát

00:00 / 00:00

S ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) diskutuje moderátor Ondřej Černý.

Není ale jasné, zda se nepůjde jinou cestou. Jasné je, jak si resort zdravotnictví projekt představuje.

„Ministerstvo zkoumalo aktuální stav ve světě. Ono to nikde ve světě není vyřešeno úplně ideálně, ale některé země jsou o pár roků dál. Rozhodli jsme se, že budeme podporovat systém, který by byl distribuovaný. To znamená nějaké centrální úložiště, relativně malé, kde by o každém pacientovi, který k tomu dá svolení, byla přístupná jeho data v takové jednoduché podobě, kde se u koho léčil, co mu kdo předepsal. Do toho si bude moct každý lékař sáhnout,“ vidí budoucnost ministr Heger.

Řada lidí se ale v souvislosti s kolabujícím dopravním registrem bojí toho, že zdravotní registr může dopadnout podobně. Ministr zdravotnictví ale mluví o objektivních problémech.

„Tyto systémy ukazují nejen nějaké podezření na korupční chování, ale i to, že tyto systémy jsou velmi složité. Je potřeba začít znovu, je potřeba začít jednoduše. A my bychom chtěli udělat nějaké centrální úložiště. Garantem by bylo ministerstvo. Vzali jsme si příklad z Dánska. Tam takový systém funguje.“

Odměny byly v pořádku

V době úspor řadu lidí nenechala v klidu informace, že za první pololetí ministerstvo zdravotnictví na odměnách vyplatilo více než sedm milionů korun.

„Já bych v tom neviděl nic nelegitimního. Jako celek se platy ve státní správě snížily. Každý resort si dělá svou mzdovou politiku, a to co jsme vypláceli, nebylo nic extrémního,“ myslí si Leoš Heger, který také popsal, za co jeho resort odměny vyplatil.

„Bylo to za prosazení zákonů. My jsme udělali celou řadu zákonných změn, celou řadu exekutivních opatření. Zažívali jsme napětí, když byla akce Děkujeme, odcházíme a tam jsme strávili tři měsíce tvrdými jednáními a napětím, jestli se zdravotní systém zhroutí nebo nezhroutí. To nejsou věci, které by byly úplně normální,“ uzavřel v diskuzním pořadu Studio Česko ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Marián Vojtek, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme