Ministr Heger nabízí lékařům dvě miliardy na vyšší platy

Ministr zdravotnictví Leoš Heger nabídl na vyšší platy zdravotníků zhruba dvě miliardy korun. Podle ministerských propočtů by to mělo znamenat navýšení roční hrubé mzdy o 100 tisíc korun. Na částce se dohodl po dnešní schůzce se zástupci lékařských odborů. Peníze chce ministr Heger získat změnami v platbách nemocnicím. Lékaři ale chtějí záruky, že je nemocnice vezmou zpět.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf lékařských odborů Martin Engel a šéf lékařské komory Milan Kubek

Šéf lékařských odborů Martin Engel a šéf lékařské komory Milan Kubek | Zdroj: ČTK

„Možné zdroje uvnitř zdravotního systému využijeme tak, aby byl finanční systém nemocnic posílen a mohly se tak zvýšit mzdy zdravotnickým pracovníkům, zejména lékařům, kteří byli v minulých letech podhodnoceni. Pokud by se měly uvolňovat další zdroje, znamenalo by to nepochybně kolaps zdravotního systému,“ uvedl Heger. Zároveň požádal lékaře, ať znovu zkusí přehodnotit svůj postoj:

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání ministra zdravotnictví a lékařských odborů mluvili na Radiožurnálu Leoš Heger a prezident České lékařské komory Milan Kubek

„Poměry v nemocniční medicíně jsou obtížné, lékaři jsou extrémně přetíženi. Je proto na místě, aby se jejich poměry zlepšily. Myslím si, že jsme pro to v tento moment udělali maximum a lékaři vyslyší nejen naše prosby, ale i prosby pacientů, aby je nepřiváděli do rizik, které by jejich odchody hrozily.“

Odbory žádají garance zpětvzetí lékařů

Lékařské odbory ministrův slib podle svého šéfa Martina Engela považují za posun. Zatím se ale nedohodli na zárukách pro doktory, kteří stáhnou výpovědi a budou se chtít na své místo v nemocnicích vrátit.

Ministr Heger se zlobí, že odboráři přišli s požadavkem, aby jim resort navíc garantoval, že všichni lékaři, kteří už podali výpověď, se budou mít kam vrátit až dnes.

„Nechceme, aby se požadavky dále eskalovaly. K jistým pohybům tu došlo. Sama Lékařská komora a odborový klub deklarovaly, že řada lidí odejde do zahraničí,“ uvedl Heger.

Šéf lékařského odborového klubu Martin Engel se ale ohrazuje a tvrdí, že tento požadavek považuje za samozřejmost:

„Když mám lidi přesvědčovat o něčem, že to mají udělat, tak jim teď přeci nemůžu říci, aby se vrátili a kdyby neměli kam, tak je to jejich problém.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O možné dohodě mezi ministerstvem zdravotnictví a lékaři mluvil na Rádiu Česko Martin Holcát, náměstek pro léčebně-preventivní péči ve Fakultní nemocnici v Motole

"Tyto garance nemůžeme dát už z důvodů legislativních. Jsou tady také příklady nemocnic, které si již přijaly nějaké jiné lékaře. Doufám ale, že na tomto požadavku celá dohoda neztroskotá. Navíc si myslím, že všichni ředitelé nemocnic čekají na to, že pomůžeme tu situaci vyřešit a jsou již dostatečně napjatí z toho, co by se mohlo dít, kdyby ta protestní akce pokračovala. Když by se musely zavírat porodnice, když by někde nefungovala chirurgie, když by se neměl kdo starat o děti v inkubátorech. Proto nakonec budou ředitelé rádi, že jim lékaři zůstanou a budou k nim vstřícní," uvedl Heger.

Pro mnohé nemocnice by ale nebylo lehké přijmout všechny doktory, kteří dali výpověď, zpět.

„Z 55 lidí, kteří výpověď podali, polovina výpověď stáhla. Část lidí jednoznačně odchází pryč, dali nám to jasně najevo. Museli jsme se podle toho samozřejmě zařídit. Museli jsme udělat určitá opatření, hledat na tato místa posily.Další věcí je, že vedeni tak velké nemocnice neurčuje přednostům, koho mají přijmout,“ říká Martin Holcát, náměstek pro léčebně-preventivní péči ve Fakultní nemocnici v Motole.

Jasno bude v pondělí

„Pro pojišťovny to navýšení nákladů nebude samozřejmě jednoduché, ale my jsme se s nimi dlouho dohadovali, že mají možnost zarazit některé rozvojové projekty, je tady možnost hledání nějakých vnitřních úspor. Některá oddělení, která budou považována za zbytná, budou možná zredukována, nebudou uzavírány nové smlouvy s ambulantními lékaři. Možností je mnoho, systém je ale pod velkým finančním tlakem,“ uvedl Leoš Heger.

Podle Hegera by měla vzniknout komise, složená i za zástupců hejtmanů jednotlivých krajů a pojišťoven, která by měla do měsíce zanalyzovat situaci a navrhnout některé změny.

Ministr zdravotnictví nabídl lékařům 2 miliardy na vyšší platy | Foto: ČTK

„Je třeba získat záruky, že ona částka dvou miliard korun doputuje k lékařům na jejich platy. Pro lékaře by to znamenalo zvýšení hodinové mzdy o 15 až 50 korun v závislosti na jeho kvalifikaci. Pokud toto bude garantováno, tak budu přemlouvat lékaře, aby výpovědi stáhli a i po 1. březnu pracovali v nemocnicích,“ řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Lékaři chtějí nyní návrh ministerstva probrat. Zda na něj přistoupí řeknou definitivně až v pondělí.

ČSSD: Dvě miliardy jsou málo

Podle ČSSD na uspokojení mzdových požadavků lékařů dvě miliardy korun nestačí. Zdravotní pojišťovny mají podle poslance Davida Ratha k dispozici 14 miliard korun, které by mohly do zdravotnictví poslat. Navíc jsou podle Ratha české nemocnice tak zadlužené, že budou mít problém dát tyto peníze na platy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministrův návrh komentovala Alena Maaytová z VŠE na Rádiu Česko

„Určitě tam zase bude boj, jestli celá ta částka může jít do platů, navíc do platů koho: jestli všech lékařů, všech zdravotníků nebo jen vybraných lékařů. Bude s tím celá řada problémů.“

„Obávám se, že pan ministr přichází s dobrým řešením, které jsme navrhovali dlouhodobě, ale není dostačující a přichází s ním trochu pozdě. Takže bude skutečně velmi obtížné ho realizovat od 1. března,“ myslí si Rath.

Expertka: Pojišťovny by mohly dát víc

Ministr Heger tvrdí, že nabídnuté dvě miliardy jsou maximální možný ústupek, který je schopno ministerstvo splnit bez toho, aniž by se zhroutil systém zdravotní péče. Peníze se nakonec našli u pojišťoven. Expertka na financování zdravotnictví Alena Maaytová z Vysoké školy ekonomické si ale myslí, že u pojišťoven by se dalo najít peněz mnohem víc:

„V závislosti na tom, že včera Nejvyšší kontrolní úřad oznámil, že Všeobecná zdravotní pojišťovna neumí vybírat pohledávky na zdravotní pojištěnce - za poslední dva roky se jedná asi o 11 miliard - tak ty dvě miliardy mi připadají trochu irelevantní ve smyslu, že je to maximální možná částka, kterou mohli najít. Stačilo by systematicky vybírat to, co se má vybrat,“ řekla expertka na Rádiu Česko.

Radek Pavlovič, Jan Piroch, Martina Spěváčková, Marika Táborská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme