Ministr Heger zdravotníky neuklidnil, dál hrozí stávka

Ministr zdravotnictví Leoš Heger se dopoledne sešel se zdravotními odboráři. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče zásadně nesouhlasí s návrhem ministerstva práce a sociálních věcí na změnu tarifů. Podle odborářů by třeba zkušený lékař s delší praxí mohl přijít až o 13 tisíc korun měsíčně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09)

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) | Foto: Tomáš Adamec

Ministru se zatím odboráře uklidnit nepodařilo. Pokud se změní zákoník práce a bude skutečně jeden tarif pro všechny profese, jak to chce ministerstvo práce a sociálních věcí, hrozí stávkovou pohotovostí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích jednání zdravotnických odborů s ministrem zdravotnictví mluvili na Radiožurnálu místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková a člen Národní ekonomické rady vlády, předseda akademické rady Liberálního institut

„Nic podstatného, co by nás uklidnilo, pan ministr neřekl. Materiál, který je připraven, bude upravovat systém odměňování v zákoníku práce a vláda ho bude projednávat, což nás neuspokojuje. Co jsme vyslechli, ale zatím jsme žádné materiály neviděli, je předpoklad, že by se pro pracovníky ve zdravotnictví dalo vydat nařízení vlády, které by tu změnu zmírnilo,“ popisuje výsledky jednání s ministrem zdravotnictví místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková.

Nejistá doba

Ministr Heger prý zdravotníky chápe, ale zatím nechce říci, zda se ve vládě postaví proti změnám zákoníku práce. S ministrem Drábkem prý stále jedná a tvrdí, že výpadek v tarifech by zdravotníkům vyrovnaly vyšší odměny.

„Nedomnívám se, že by propad tarifních platů vykompenzovalo osobní ohodnocení. I když se měnily podmínky a zaměstnanci přecházeli z příspěvkových organizací do akciových společností, slibovalo se jim, že budou brát víc. Tarify jsou jistota, je to pro zaměstnance, kteří se celoživotně vzdělávají, mají velkou zodpovědnost. Není žádný důvod tyto tarify snižovat,“ pokračuje Břeňková.

„Myslím si, že návrh na změnu tarifů a tabulek je zásadním krokem, pokud chceme reformovat odvětví zdravotnictví, sociální péče, školství a vůbec pokud chceme zvýšit efektivnost poskytování veřejných služeb. Tento krok znamená větší odpovědnost jednotlivých pracovníků, motivaci co nejlepších služeb,“ reaguje člen Národní ekonomické rady vlády, předseda akademické rady Liberálního institutu Jiří Schwarz a dodává:

„Tarifní složka je nárokovou složkou a představuje jistotu. My ale přeci žijeme v nejistém světě, kdy se stále věci mění. A naše zdravotnictví zůstává pořád převážně socialistické. Pokud chceme začít měnit strukturu zdravotnictví, aby bylo přátelštější k pacientům, kteří potřebují pomoc a naopak aby nebylo tak tolerantní k těm, kteří ho zneužívají, musíme ho dostat do reálného stavu. A reálný stav je stavem nejistoty, kde se věci mění.“

„Ještě nedávno se říkalo, že se to dělá kvůli motivaci zdravotníků a zaměstnanců vůbec. Nyní se již říká, že se to dělá kvůli nedostatku financí,“ podotýká Břeňková.

Přehrát

00:00 / 00:00

plzeň.mp3

„Je to samozřejmě menší jistota, protože tarifní platy představovaly jistotu. Naše nemocnice ale neuvažuje o snížení platu pro žádnou kategorii, zvláště ne pro lékaře, kterých je obecně nedostatek,“ uvádí Jaroslava Kunová, ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň.

'Demostrace se musí vydržet'

Další jednání s ministrem Hegerem je v plánu 20. září a den nato se chtějí zdravotníci připojit k plánované demonstraci policistů a dalších státních zaměstnanců.

Večer má plánované snížení platů ve státní sféře řešit s odbory premiér Petr Nečas. Jak ráno Radiožurnálu řekla předsedkyně odborové organizace Alena Vondrová, výsledek nebude mít vliv na chystanou demonstraci 21.září.

„Případné protesty je třeba vydržet. Pokud je nevydržíme, žádné reformy nebudou,“ konstatuje Schwarz.

Úspory v lékové politice

Podle předsedy Lékařského odborového klubu Martina Engela ale může ministerstvo hledat úspory i jinde než v rámci škrtů v platech, konkrétně kdyby zlepšilo lékovou politiku a upravilo činnost překupnických firem.

„Špatnou lékovou politikou ztrácíme několik miliard, přičemž meziroční nárůsty evidujeme ve dvoumístných číslech. Neznám žádnou jinou zemi, která by si toto mohla dovolit. Ostatní země se běžně snaží vejít do jednoho nebo dvou procent, my máme deset až patnáct. Navíc veškeré zakázky jsou nesmírně předražené. Registrujeme existenci různých překupnických firem, které nákupy nesmírně prodražují, a to jak staveb, tak přístrojů,“ uvedl Engel ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Martina Mašková, Lenka Jansová, Lukáš Vincourek, Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme