Ministr Jankovský propustí okolo 30 lidí. Další budou následovat

Úspory hledají členové vlády i na vlastních úřadech, které často nejsou zrovna příklady šetrného hospodaření. Na jednom z předních míst figurovalo v tomto směru i ministerstvo pro místní rozvoj. Jeho nový šéf Kamil Jankovský dnes veřejnost seznámil s výsledky hospodářského a personálního auditu, který nechal zpracovat po nástupu do funkce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamil Jankovský (Věci veřejné) - ministr pro místní rozvoj

Kamil Jankovský (Věci veřejné) - ministr pro místní rozvoj | Foto: Tomáš Adamec

„V rámci personálního auditu jsme vytipovali místa, která jsou vhodná ke zrušení. Dojde ke zrušení zhruba třiceti míst. V tuto chvíli probíhá ještě procesní audit, který mapuje agendu uvnitř ministerstva. Na jeho základě dojde k reorganizaci uvnitř ministerstva, kde dojde ke snížení počtu vrchních ředitelů, ke slučování odborů a další úspoře zaměstnanců,“ uvedl ministr Jankovský.

Snižování počtu zaměstnanců se podle jeho slov bude týkat téměř všech odborů ministerstva. Kolik prostředků se po personálních změnách na ministerstvu ušetří prý Janovský zatím spočítáno nemá

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský mluvil v Ozvěnách dne o úsporách na svém ministerstvu

„Personální audit se dokončuje současně s procesním auditem, který bude hotov do konce září. Čísla ještě nemáme spočítaná. Jsme si jisti, že jsme schopni dodržet limit, který nastavuje ministerstvo financí, tedy úsporu objemu mzdových prostředků o deset procent. Teď ale řešíme věcnou část, tedy pracovníky, kteří nejsou potřební pro chod ministerstva a reorganizaci agendy,“ upřesnil ministr.

V médiích se objevily v posledním týdnu dva příklady nevýhodně nastavených smluv. Ministerstvo pro místní rozvoj například pronajímá rekreační středisko v Jizerských horách za pouhých 80 tisíc korun ročně a několik let naopak platilo milion ročně za hlídání prázdného hotelu v Jevanech.

„Případ penzionu chceme řešit rychle, a to jeho prodejem. U hotelu v Jevanech jsou problémy se spoluvlastnictvím u pozemků. Tuhle situaci ale rovněž chceme řešit, protože náklady nejsou únosné. Nyní dokončujeme i pronájmy nebytových prostor v Pařížské ulici, kde se nám na první pohled zdají nájmy podhodnocené oproti tržním cenám,“ řekl Janovský.

Ministerstvo chce změnu i ve veřejných zakázkách

Ministerstvo hodlá připravit také novelu zákona o veřejných zakázkách, která se ale bude lišit od té, kterou má zítra posuzovat Poslanecká sněmovna.

Plánovaná, tzv. velká novela má být mnohem zásadnější, zítra mají poslanci na mimořádné schůzi schválit novelou malou, konkrétně návrh, který mění pouze jediné ustanovení.

Ruší zákaz přístupu k veřejným zakázkám firmám s veřejně obchodovatelnými anonymními akciemi, tedy tzv. akciemi na majitele, a to proto, že by tak stát vyřadil z veřejných soutěží mnoho zahraničních firem, které už vládě pohrozily v takovém případě mezinárodní arbitráží s českým státem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Naďa Bělovská mluvila na Rádiu Česko o plánech ministerstva pro místní rozvoj

Tato změna by tedy měla být schválena zítra, ministr Jankovský ale plánuje, že do příštího jara připraví ministerstvo velkou novelu, která se má schvalovat ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Na její přípravě se má podílet i expertní skupina tvořená ze zástupců poslanců a platformy pro transparentní veřejné zakázky, která zasedala minulý týden a která přišla s 39 různými doporučeními, která mají veřejné zakázky zprůhlednit a které mají být právě do novely budou zapracována do novely zákona o veřejných zakázkách zapracovány.

Kamil Jankovský dnes ale prohlásil, že tato doporučení nestačí k tomu, aby se podařilo různé nekalé zakázky ve státní sféře úplně odstranit a chce proto novelu doplnit ještě o další kroky.

Jednou z plánovaných změn, které by chtěl ministr navrhnout, je proto například zavedení speciálních nezávislých expertů, kteří mohli zasahovat do rozhodnutí výběrových komisí.

„U větších zakázek si umím představit, že bude jmenovaná skupina expertů, kteří budou naprosto nezávislí, placení státem a mít prověrku NBÚ. Tito lidé posléze budou nalosovaní do výběrových komisí den nebo hodinu před otevřením obálek s tím, že zmíněný člověk bude mít právo veta,“ uvedl Jankovský.

To by podle něj zneznadnilo ovlivňování komisí, protože ovlivnit dva lidi a deset osob je podle něj nesrovnatelně těžší.

Ministerstvo usiluje také o změnu způsobu čerpání peněz z evropských fondů. Tvrdí, že čerpání evropských fondů je v současné době neuvěřitelně komplikované, protože Česká republika má enormně vysoký počet operačních programů, prostřednictvím kterých mohou zájemci o evropské dotace žádat.

Složitý přitom není jen sám systém, ale i jeho řízení, protože k němu u nás podle ministra chybí dostatek kvalifikovaných lidí, což pak také čerpání evropských peněz brzdí. Ministerstvo chce proto v příštím rozpočtovacím období, tedy v letech 2014 - 2020, počet operačních programů dramaticky snížit.

K tomu, aby Česko po roce 2013 získalo z evropských zdrojů co nejvíc financí, by pak měla pomoci také další odborná skupina, kterou tvoří známí ekonomové, například Luděk Niedermayer, Michal Mejstřík, Petr Zahradník a Aleš Michl.

Naďa Bělovská, Václav Sochor, Václav Rojík, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme