Ministr Janota dnes oznámí, jestli zůstane dál ve vládě

Ministr financí Eduard Janota se má dnes sejít s premiérem Fischerem. Po schůzce má ministr oznámit, zda zůstane ve vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Eduard Janota | Foto: Tomáš Adamec

Záměr rezignovat naznačil Janota po schválení státního rozpočtu ve sněmovně, která hlasy levicových poslanců zvýšila už tak vysoký schodek. Janota se chce poradit, jestli je ještě šance něco změnit a pro ozdravění státních financí něco udělat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr financí Eduard Janota se dnes rozhodne, zda dál zůstane ve vládě. Janota byl hostem Ranního interview Radiožurnálu.

Ministr financí se má s premiérem sejít po zasedání vlády. Pokud Janota na ministerském postu zůstane, chtěl by zformulovat nový návrh na úspory ve státním rozpočtu, včetně snížení státního příspěvku na stavební spoření. Janota zatím o své budoucnosti ve vládě mluvit nechce.

"Debata s premiérem bude věcná a odborná, nebude o tom, jestli chci nebo nechci zůstat ve vládě. Jediným smyslem, pokud bych tam měl zůstat, je, že se nemůžu vzdát ve smyslu neřešit problémy. Jinak by to opravdu bylo zbytečné," řekl Janota v Ranním interview v Radiožurnálu.

Švejnar podporuje setrvání Janoty ve funkci

Ekonom Jan Švejnar Janotovo setrvání ve funkci podporuje. Podle něj ministr financí určitou šanci má.

"Samozřejmě to, co má pod kontrolou, co neprochází parlamentem, tam může prosadit hodně. Myslím, že by měl znovu zkusit vrátit se do parlamentu s určitými návrhy a požadavky," uvedl Švejnar

Podle něj mnoho členů parlamentu bude uvažovat o tom, co se stalo minulý týden. "A je možné, že by prošly třeba i jiné návrhy, které doposud neprošly," dodal.

Janota připouští 200miliardový schodek

Podle Janoty navíc letošní hospodaření státu může skončit deficitem až 200 miliard korun. Jak ale potvrdil v Ranním interview Radiožurnálu, realita se dá velmi těžko odhadnout.

Trendy jsou dnes v podstatě naprosto přerušeny. Přerušila je krize a totální zvrat ve vývoji inkasa daní. Jestliže loni bych v té době odhadl deficit s přesností na 1 až 3 miliardy, tak tentokrát nejsem schopen odhadnout s přesností ani na deset miliard. Proto říkám, že deficit může být až 200 miliard korun," řekl Janota Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr financí Eduard Janota o novém úsporném balíčku

Případný nový úsporný balíček by ministr financí předložil na jaře. Jestliže nebude Česko nic dělat pro snížení rozpočtového schodku, hrozí, že se za tři roky jeho dluh vyšplhá na dva biliony korun. Janota přiznává, že jeho případné návrhy by zřejmě neměly velkou šanci na realizaci, protože politici nebudou chtít před sněmovními volbami sdělovat lidem nepopulární opatření.

Snížení ratingu ČR

Dvousetmiliardový schodek rozpočtu a možný odchod uznávaného ministra by podle expertů mohl vést i ke snížení ratingu České republiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj rozpočtu sledují i bývalý ministři financí Ivan Pilip a Jiří Rusnok, kteří byli hosty Rádia Česko.

"Snížení ratingu nám hrozí dlouhodobě. Vzhledem k tomu, jak se u nás vyvíjí chování politiků ve vztahu k rozpočtovému problému veřejných financí. To je fundamentální věc. A odchod profesionála z postu ministra financí by nepřispěl k zachování ratingu," uvedl pro Rádio Česko bývalý ministr financí Jiří Rusnok, nyní ředitel penzijního fondu ING.

Také podle dalšího bývalého ministra financí, Ivana Pilipa, pokud jde o rating, se pohybujeme na hraně. "Každopádně by to byla špatná zpráva, protože by to dál zhoršilo možnost vydávat dluhopisy, což už je dnes pro ČR složité. Navíc by to dále prodražilo hledání zdrojů a tím pádem deficit fakticky ještě zvyšovalo. Protože pokud by si ČR půjčovala za ještě dražší úrok, o to více by se plánovaný deficit zvýšil," uvedl Pilip, který je nyní partner ve společnosti Fortius Global Investment.

Jaroslav Skalický, Martina Mašková, Katka Brezovská, Marek Matlovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme