Ministr Jiří Pospíšil odchází z plzeňských práv spokojen

Zachraňoval plzeňskou právnickou fakultu, teď se podruhé stal ministrem spravedlnosti. Když Jiří Pospíšil z ODS z ministerstva odcházel poprvé, jednou z věcí, které litoval, bylo, že se nepodařilo přijmout novou úpravu občanského zákoníku. Plzeňská práva opouští s pocitem, že potřebné kroky stihl udělat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil (ODS) během jmenování členů nové vlády | Foto: Tomáš Adamec

„Odcházím s pocitem, že veškeré reformní kroky, které jsem sliboval, se splnily. Ostatně potvrdila to také akreditační komise. Škola je zcela stabilizovaná, nejsou zde žádné nestandardní postupy. Nyní bude na dalším rektorovi, aby ji dále rozvíjel. Počítám s tím, že na škole budu dále působit v roli řadového učitele,“ uvedl Jiří Pospíšil.

Odebírání akademických titulů

Podle Aktuálně.cz je k dispozici další nový posudek od advokátní kanceláře Jansta + Kostka, podle něhož nelze studentům plzeňských práv, jejichž studium proběhlo podezřele, odebrat tituly. Argumenty školy prý nestačí k odebrání titulů a úspěch u případného soudu je téměř vyloučený.

„Na odebírání titulů jsou různé právní názory. Půlka právní obce si myslí, že to možné je, druhá půlka si myslí, že to spíše možné není. Nyní bude záležet na panu rektorovi Průšovi, zda se rozhodne odebrat tituly a nechá na nezávislém soudu, který jediný může autoritativně říci, zda takový postup možný je či není, nebo zda vezme takovýto posudek a na jeho základě se celé řízení zastaví,“ řekl Jiří Pospíšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr spravedlnoti Jiří Pospíšil o úkolech, které za čekají na Rádiu Česko.mp3

Dodal, že pokud se chce škola očistit a ukázat veřejnosti, že má snahu označit ty, kteří studovali nestandardně, musí postupovat tak, aby o odebrání titulů nakonec rozhodl soud.

Úkoly ministra spravedlnosti

V koaliční smlouvě má ministr spravedlnosti jako jeden z úkolů do poloviny příštího roku předložit úpravu postavení státního zastupitelství.

„Naším cílem je posílit nezávislost vedoucích státních zástupců, zvláště Nejvyššího státního zástupce. V úpravě bude stanoveno funkční období, počítám pět či šest let,“ řekl Jiří Pospíšil.

Úprava by měla podle jeho slov také zkomplikovat odvolání státního zástupce – měla by vymezit jasné důvody, pro které je možné jej odvolat. „Nemůže to tedy být pouhá libovůle vlády,“ dodal ministr.

Další ze změn by se měla týkat zvýšení soudních poplatků a případné změny advokátních tarifů. Ministr počítá s diskusemi o tomto tématu, neboť se podle něj jedná o citlivé téma a zejména pro chudší občany by mohlo být zvýšení poplatků problémem a spravedlnost by se jim tak „mohla vzdálit“.

Kromě tohoto opatření uvažuje ministr v rámci ušetření půldruhé miliardy korun, což má za úkol, také o prodeji zbytného majetku.

Tomáš Pavlíček, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme