Ministr John vyzval policejního prezidenta Martinů k rezignaci

Ministr vnitra Radek John chce změnu ve vedení policie. Vyzývá proto policejního prezidenta Oldřicha Martinů, aby na svou funkci rezignoval. Johnovi se nelíbí personální ani ekonomická situace u policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oldřich Martinů | Foto: Marián Vojtek

Podle Radka Johna dobře nefunguje především protikorupční policie, a elitní policisté nemají důvěru ve vedení policejního prezidia. Nástupce Martinů má ještě do konce roku vybrat expertní tým.

„Hledání nového policejního prezidenta je plně v kompetenci ministra vnitra. Ale chci dát možnost i vládě, aby se mohla podílet na hledání nového kandidáta,“ oznámil John.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výzvu k rezignaci policejního prezidenta jsme v Ozvěnách dne rozebrali s redaktorem Respektu Ondřejem Kundrou, který se věnuje dění kolem české policie a rezortu vnitra.

Policejní prezident Martinů bere výzvu velmi vážně a v této souvislosti požádal ministra vnitra o schůzku s předsedou vlády Petrem Nečasem. Ten zatím nechtěl spekulovat o důvodech jeho případného odchodu. Stejně jako s Martinů chce premiér jednat i s ministrem vnitra.

Nečas se chce sejít s Johnem i s Martinů

„Požádal jsem pana ministra Radka Johna o to, aby se v následujících dnech domluvila naše schůzka - rozhovor mezi čtyřma očima, bez přítomnosti kohokoliv jiného například ze strany Věcí veřejných. A předpokládám, že tam si některé věci spolu řekneme,“ uvedl premiér.

Zda byla Johnova výzva k odchodu Martinů reakcí na žádost o schůzku nechtěl Nečas spekulovat. „Nicméně považuji za zodpovědný krok policejního prezidenta, aby se v této věci sešel s předsedou vlády,“ dodal.

Redaktor Respektu: John od začátku počítal s jiným policejním prezidentem

Jak v Ozvěnách dne upozornil redaktor Respektu Ondřej Kundra, který se specializuje na oblast policie a ministerstva vnitra, Radek John od začátku počítal s jiným policejním prezidentem, akorát se na novém jménu nedokázal shodnout s premiérem Nečasem a s ODS.

„Čili on jakoby delší dobu tlačil na výměnu policejního prezidenta a teď ten svůj krok akceleroval,“ řekl.

Ministr vnitra Radek John dnes také jmenoval končícího náměstka policejního prezidenta Viktora Čecha svým náměstkem pro mezinárodní vztahy. Podle Kundry dochází u policie k velkému mocenskému boji, který ne pro veřejnost ani pro novináře úplně detailně srozumitelný. „Situace je tam skutečně neutěšená a to je jedna z dalších důležitých věcí,“ dodal.

Jana Zemanová, Václava Marešová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme