Ministr Julínek nabízí odborům dohodu v otázce přesčasů

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) nabízí dohodu zdravotnickým odborům o přesčasech. Jejich návrhy na upravení přesčasových hodin je ochoten přijmout a prosazovat v Senátu, chce ale, aby za to odboráři do 24 hodin odvolali stávkovou pohotovost. Současně by také nerušil tabulkové platy ve zdravotnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zdravotnictví | Foto: Marián Vojtek

Odbory vyhlásily na 5. března výstražnou stávku kvůli úpravě přesčasů a odměn ve zdravotnictví, kterou chtěl Julínek prosadit. Ministr ale celou věc považuje za velmi zpolitizovanou: "Odmítám dál znejišťovat zdravotníky, protože jsou krmeni lží o pracovních sobotách, o údajných mých záměrech. Chtěl jsem pouze řešit situaci ve zdravotnictví."

Limit přesčasů stanovil loni nový zákoník práce. Pohotovosti na pracovišti se mají platit jako pracovní doba. Lékaři stanovený počet hodin vyčerpali mnohde už v prvních měsících roku, pracovali ale dál. Zdravotnická zařízení na přijetí dalšího personálu neměla peníze.

Ministr Julínek proto navrhl, aby se pracovní týden zdravotníků prodloužil ze 40 na 48 hodin. K tomu by pak bylo až osm hodin přesčasů týdně. Odboráři ale s jeho návrhy nesouhlasili. Trvali na tom, že pracovní doba zůstane 40 hodin týdne a k tomu bude možno nasmlouvat až 16 hodin přesčasů. Odmítli i smluvní platy.

Julínek dnes odbory vyzval, aby ukončily do 24 hodin stávkovou pohotovost. "Pokud tak učiní, přijmu jejich návrh na řešení přesčasové práce do svého senátního návrhu zákona tak, abych vytvořil klid ve zdravotnictví a nedošlo k dalšímu znejišťování pracovníků. Pokud tak neučiní, bude to důkazem toho, že se jedná o politizaci problému, nikoli o ochotu situaci řešit," poznamenal ministr.

Julínek je také ochotný zachovat tabulkové platy ve zdravotnictví. V případě, že odboráři nabídku nepřijmou, návrh zákona pak ze Senátu stáhne.

Reakce odborářů? O věci jsou připraveni jednat, ministr by ale měl posunout termín pro odvolání jejich stávkové pohotovosti. Takový vzkaz Julínkovi vyslal předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

O nové situaci se prý odboráři musí nejdřív poradit mezi sebou, proto není možné čtyřiadvacetihodinovou lhůtu splnit. Šéf Lékařského odborového klubu současně žádá po ministrovi záruky, že s jeho původním návrhem nepřijde později někdo jiný.

"Pro mě je důležitá veřejná záruka toho, že se podobný návrh znovu neobjeví ve hře. Návrh, který zpracovali na ministerstvu zdravotnictví, potom proti komoře podal pan poslanec Kochan a argumenty byly, že ministr s tím nesouhlasí, ale za svého kolegu nemůže. Takže to je zkušenost, pro kterou já se bojím, že prostě to podá někdo jiný a bude to velmi podobné," řekl Engel.

O plánované výstražné stávce ve zdravotnictví se dočtete ZDE.

Milan Kopp, Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme